Američki ministar financija Scott Bessent i glavni trgovinski pregovarač Jamieson Greer sastat će se s potpredsjednikom kineske vlade Heom Lifengom u Ženevi, potvrdila su ministarstva obje države.
Očekuje se da će pregovarački timovi u Ženevi raspravljati o smanjenju carina općenito, no teme razgovora mogle bi biti i tarife na konkretne proizvode, američka kontrola uvoza i odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa o ukidanju izuzeća iz carina pošiljki vrijednosti manje od 800 dolara.
“Otkad je nova američka vlada preuzela dužnost, usvojila je niz jednostranih carinskih mjera koje su nezakonite i nerazumne, ozbiljno utječući na ekonomske i trgovinske odnose između Kine i SAD-a, narušavajući međunarodni ekonomski i trgovinski poredak te predstavljajući ozbiljne izazove za globalni gospodarski oporavak i rast. Kina je poduzela odlučne i snažne protumjere kako bi zaštitila svoja legitimna prava i interese. Nakon razmatranja globalnih očekivanja, kineskih interesa i apela američke poslovne zajednice i potrošača, Kina je odlučila pristati na suradnju s američkom stranom”, naglašavaju iz kineskog veleposlanstva u SAD-u.
“Ako SAD želi riješiti probleme pregovorima, mora se suočiti s ozbiljnim negativnim utjecajima svojih jednostranih carinskih mjera na sebe i svijet, priznati međunarodna ekonomska i trgovinska pravila, pravednost i pravdu te racionalne glasove svih sektora, pokazati iskrenost u pregovorima, ispraviti svoje pogreške i surađivati s Kinom na rješavanju međusobnih problema kroz ravnopravne konzultacije”, dodali su.
Na sličnom tragu su i razmišljanja Scotta Bessenta koji je napomenuo da je “aktualna situacija de facto trgovinskog embarga neodrživa te je u interesu obadvije strane pronaći rješenje”.
Uvoz iz Kine trebao je prema početnom prijedlogu podlijegati dodatnim carinama od 34 posto, a Peking je uzvratio nametima na uvoz iz SAD-a. Eskalacija trgovinskog sukoba rezultirala je podizanjem tarifa na uvoz iz SAD-a na 145 posto i kineskih na američku robu od 125 posto.
Pročitajte još:
SAD je u međuvremenu izuzeo iz carina mobitele i tablete, koji se uglavnom proizvode u Kini.
Peking je pak iz carina isključio proizvode poput nekih lijekova, mikročipova i avionskih motora, zatraživši od kompanija da dostave popis ključnih proizvoda koji bi po njihovom mišljenju trebali biti oslobođeni nameta.
Jedan odgovor
Da da, ekonomija je uvijek jača od politike