SAD i Kina su tijekom vikenda postigli dogovor o privremenom smanjivanju carina, nakon čega ni prve konkretne poteze nije trebalo dugo čekati.
Kineske vlasti tako su ukinule zabranu kojom se aviokompanijama onemogućavalo preuzimanje zrakoplova Boeinga, izvijestio je Bloomberg News u utorak.
Prema istom izvoru, kineski su dužnosnici ovog tjedna počeli obavještavati domaće avioprijevoznike i državne agencije da se isporuke zrakoplova proizvedenih u SAD-u mogu ponovno nastaviti.
U travnju su najmanje tri zrakoplova u Boeingovom centru za isporuku u Kini vraćena u Sjedinjene Države. Iz tvrtke su tada objavili da kupci u Kini neće preuzimati nove zrakoplove zbog carina te su zatražili mogućnost njihove preprodaje.
Bijela kuća je, pak, u ponedjeljak objavila izvršnu uredbu o smanjivanju carina na pošiljke male vrijednosti iz Kine.
Iako njihova zajednička izjava iz Ženeve nije spominjala carine na pošiljke male vrijednosti (tzv. de minimis), uredba kako će tarife biti smanjene sa 120 na 54 posto, uz zadržavanje paušalne naknade od 100 dolara, počevši od 14. svibnja.
Izuzeće de minimis odnosi se na predmete vrijednosti do 800 dolara koji se iz Kine šalju poštom, a ranije su bili uvezeni u Sjedinjene Države bez carina i uz minimalne inspekcije.
U veljači je predsjednik Donald Trump, podsjeća Reuters, ukinuo to izuzeće uvođenjem poreza od 120 posto na vrijednost paketa, ili planirane paušalne naknade od 200 dolara – koja je trebala stupiti na snagu u lipnju – okrivljujući sustav za zloupotrebu od strane tvrtki poput Sheina, Temua i drugih e-trgovaca.
Broj pošiljaka koje su ulazile u SAD putem tih kanala porasle su posljednjih godina, pri čemu je više od 90 posto svih paketa dolazilo tim putem. Od toga, otprilike 60 posto pošiljaka stizalo je iz Kine, predvođeno trgovcima koji prodaju izravno potrošačima, kao što su Temu i Shein.
Također, privremeno smanjivanje carina dovelo je do porasta vrijednosti dionica velikih proizvođača igračaka. Dionice Mattela bile su u plusu za više od 10 posto, Hasbro je zabilježio rast od 6,5, Jakks za više od 15 posto, dok su dionice Funka porasle nevjerojatnih 46,4 posto.
Dionice su bile snažno pogođene na Wall Streetu jer su investitori očekivali zastoje u proizvodnji i poskupljenja kao posljedicu carinskog režima. Industrija igračaka uvelike ovisi o opskrbnim lancima u Kini, što proizvođače igračaka čini izrazito ranjivima na promjene u trgovinskoj politici. Prema procjenama Bank of America, i Mattel i Hasbro iz Kine nabavljaju otprilike 40 posto proizvoda namijenjenih američkom tržištu.
Osim samih carina, Kina je pristala ukloniti i neke mjere uvedene Sjedinjenih Država nakon 2. travnja. Među njima su i uvrštavanje rijetkih minerala na listu kontroliranog izvoza, otvaranje istrage protiv kineske podružnice američke kemijske kompanije DuPont i stavljanje američkih obrambenih i tehnoloških kompanija na crnu listu.
Istrage protiv tih kompanija trebale bi biti obustavljene, dok će se ona protiv Googlea nastaviti. Kina je, podsjetimo, u veljači najavila širok spektar mjera usmjerenih protiv američkih tvrtki, uključujući Google, proizvođače poljoprivredne opreme te vlasnika modnog brenda Calvin Klein.
Pročitajte još:
Kineska Državna uprava za regulaciju tržišta tada je objavila kako se tehnološku kompaniju sumnjiči za kršenje kineskog zakona o suzbijanju monopola te je protiv Googlea pokrenuta istraga.
Googleovi proizvodi, poput tražilice, nakon toga su blokirani u Kini, a prihod koji ostvaruju s kineskog tržišta čini otprilike jedan posto njihove globalne prodaje. Unatoč tome, Google i dalje surađuje s kineskim partnerima, uključujući oglašivače.