Ruska središnja banka je na zadnjoj ovogodišnjoj sjednici zadržala ključnu kamatnu stopu na 21 posto, navodeći kako je nedavno zaoštravanje monetarnih uvjeta stvorilo priliku za smanjenje stope inflacije prema ciljanoj razini.
“S obzirom na osjetno povećanje kamatnih stopa za zajmoprimce i smirivanje kreditne aktivnosti, postignuta zaoštrenost monetarnih uvjeta stvara nužne preduvjete za nastavak procesa dezinflacije i vraćanje inflacije na ciljanu razinu”, piše u priopćenju središnje banke.
Objava je uslijedila dan nakon što je predsjednik Vladimir Putin javno pozvao na uravnoteženu odluku središnje banke, koja mora upravljati inflatornim učincima militarizacije gospodarstva zbog sukoba u Ukrajini, primjećuje Reuters.
Inflacija u Rusiji iznosi 9,5 posto, što je daleko više od ciljanih četiri posto, prenosi Hina. Središnja banka poručila je pak da je njezina stroga monetarna politika već usporila kreditiranje i prigušila domaću potražnju te da će procijeniti potrebu za eventualnim povećanjem kamatne stope na idućoj sjednici zakazanoj za 14. veljače 2025. godine.
Središnja banka je po zakonu neovisna, a Putin je guvernerki Elviri Nabiullini u prošlosti dao odriješene ruke, no analitičari kažu da je pritisak iz poslovnih krugova postao prejak da bi se ignorirao.
Moćni poslovni čelnici žalili su se da rast kamatnih stopa zaustavlja ulaganja, no stručnjaci su ipak očekivali da će ključna kamatna stopa biti povećana na 23 posto.
Pročitajte još:
Aktualna kamatna stopa još uvijek je najviša od prvih godina Putinove vladavine, kada se Rusija oporavljala od gospodarskih problema iz 1990-ih.
Putin je okrivio zapadne sankcije i slabu žetvu za visoku inflaciju, koja pogađa građane jer su cijene osnovnih prehrambenih proizvoda poput mlijeka, maslaca i povrća porasle po dvoznamenkastim stopama. Rusko gospodarstvo ove bi godine trebalo porasti za četiri posto.