Nije ništa novo da političari iz članica Europske unije (EU), kada im to odgovara, znaju optužiti Bruxelles da im se previše miješa u unutarnja pitanja ili suverene odluke, a kod osjetljivijih pitanja ponekad to zna i eskalirati.
Pitanje konsolidacije u bankovnom sektoru je jedno od tih političkih osjetljivijih tema. S jedne strane Europska komisija i Europska središnja banka (ESB) smatraju da bi EU trebao snažniju uniju banaka i kapitala, no vlade nevoljko gledaju na mogućnost da u domaćem bankarskom sektoru dominiraju strani igrači ili da zbog preuzimanja banaka nestaju radna mjesta.
Stoga nije čudo da je upravo izbio sukob između Bruxellesa i Rima oko toga ima li talijanska vlada pravo nametati zahtjevne uvjete vezane za spajanje domaćih banaka. Europska komisija je poslala pismo upozorenja u Rim što je dočekano oštrim odgovorom talijanskog zamjenika premijerke Mattea Salvinija.
U pismu iz Bruxellesa se navodi da nametanje određenih uvjeta UniCreditu koji želi preuzeti Banco BPM može biti u sukobu s europskim zakonodavstvom, a takav potez Europske komisije je korak prema mogućem pokretanju formalne procedure protiv talijanske vlade zbog kršenja pravila EU-a.
Europska komisija smatra upitnim pozivanje talijanske vlade na uporabu takozvane “zlatne ovlasti” kojom može utjecati na određene ekonomske procese i tržišna kretanja kada smatra da se radi o pitanjima od strateškog interesa. Upravo se na tu mogućnost pozvala vlada Giorgie Meloni u slučaju konsolidacije bankovnog sektora.
Bruxelles kaže da će idući koraci ovisiti o odgovoru službenog Rima.
Salvini je pak odgovorio da bi se Europska komisija trebala koncentrirati na trgovinske pregovore sa SAD-om i ne miješati se u to kako Italija uređuje stvari u svom bankovnom sektoru.
“Italija može i mora donositi propise kako smatra potrebnim i nitko iz Bruxellesa se ne smije uplitati”, prenosi Reuters riječi Salvinija.
Takva reakcija ne iznenađuje s obzirom na njegovu uobičajenu radikalniju retoriku, no iz ureda Meloni stiglo je kratko priopćenje u kojemu se navodi da će Rim odgovoriti “u suradničkom i konstruktivnom duhu”.
Među nekoliko uvjeta koje je talijanska vlada nametnula UniCreditu za preuzimanje suparničke banke je potpuni odlazak s ruskog tržišta najkasnije početkom 2026. Rim je u ranijem odgovoru Europskoj komisiji naveo da je to potrebno kako bi se spriječilo da od depozita sakupljenih u Banco BPM ima koristi rusko gospodarstvo.
No, Bruxelles smatra da stajalište Rima nije poduprto dovoljno čvrstim argumentima.
“Odluka (Rima) također može biti u neskladu s drugim odredbama europskog zakonodavstva, uključujući slobodno kretanje kapitala i prudencijalan nadzor ESB-a”, kažu u Europskoj komisiji.
Europsko pismo dolazi netom nakon odluke talijanskog upravnog suda koji je odbacio neke od uvjeta postavljenih UniCreditu, no ne i zahtjev za ubrzani izlazak s ruskog tržišta.
Vlada je sada nakon odluke suda dužna revidirati raniju odluku, odnosno donijeti novu vezanu za ovaj slučaj. To bi se moglo dogoditi još ovoga tjedna.
Pročitajte još:
Ministar gospodarstva Giancarlo Giorgetti, vodeći član desne populističke stranke Liga kojoj je na čelu Salvini, ranije je rekao da će podnijeti ostavku ako njegovo stajalište oko pitanja UniCredita i Banco BPM ostane bez potpore.
Ponuda UniCredita za Banco BPM vrijedi do 23. srpnja i dosad ju je prihvatilo tek 0,14 posto dioničara. Ponuda je ukupno vrijedna 14,5 milijardi eura što je ispod trenutačne tržišne vrijednosti BPM-a od 15,6 milijardi eura.
2 Odgovora
Bit će tu svašta
Au bit će svašta…