Svjetsko gospodarstvo porast će ove i iduće godine oko tri posto, najslabije u nekoliko desetljeća, procjenjuje Međunarodni monetarni fond (MMF), uz skroman oporavak eurozone zbog izvoza i otporne potrošnje u SAD.
Svjetsko gospodarstvo porast će ove godine 3,2 posto, potvrdio je MMF ljetnu prognozu, gotovo istim tempom kao i lani. Istu stopu rasta očekuju i u 2025. godini, snizivši srpanjsku prognozu za 0,1 postotni bod.
„Nažalost, izgledi za rast za idućih pet godina i dalje su slabi i pokazuju rast aktivnosti za 3,1 posto, najslabiji u nekoliko desetljeća”, napisao je na službenom blogu glavni ekonomist MMF-a Pierre-Olivier Gourinchas.
Snižene procjene u velikoj mjeri održavaju očekivanja slabijeg rasta u Kini, ali pogoršani su i srednjoročni izgledi u drugim regijama, uključujući Latinsku Ameriku i Europsku uniju, naglasio je Gourinchas.
Gospodarstvo bi trebalo rasti slabašnim tempom i nakon što inflacija popusti, prenosi Hina, što navodi na zaključak da je potencijal trajno narušen, naglašavaju u MMF-u.
Slab rast eurozone i SAD-a
Američko gospodarstvo trebalo bi ove godine po najnovijim MMF-ovim procjenama porasti za 2,7 posto i za 2,2 posto u 2025., izračunali su u MMF-u.
Potrošnja i ulaganja nadmašili su očekivanja u ovoj godini, najvećim dijelom zbog povećanja realnih plaća, ali u idućoj kočnica kućanstvima bit će postupno zaoštravanje fiskalne politike i slabija potražnja za radnom snagom, procjenjuju u ovoj organizaciji.
Gospodarstvo eurozone trebalo bi pak u ovoj godini porasti za samo 0,8 posto, neznatno slabije no što su pokazivale srpanjske procjene.
Čini se da je eurozona lani dotaknula najnižu točku i da će se gospodarstvo ove godine skromno oporaviti budući da je izvoz, posebno robe, bio bolji no što se očekivalo, napominju u MMF-u. U 2025. rast će blago ubrzati, na 1,2 posto, oslonjen na snažniju domaću potražnju.
“Očekuje se da će rast realnih plaća potaknuti potrošnju, a postupno ublažavanje monetarne politike poduprijeti ulaganja”, procjenjuju u MMF-u.
Rast će ipak biti slabiji no što su bili očekivali u srpnju, kada su bili prognozirali stopu rasta od 1,5 posto. U skupini vodećih gospodarstava eurozone najviše bi u ovoj godini trebala porasti aktivnost u Španjolskoj, za 2,9 posto, i usporiti na 2,1 posto u 2025.
Francuska bi ove godine trebala tek blago nadmašiti prosjek u zoni primjene zajedničke europske valute, prema prognoziranoj stopi rasta od 1,1 posto, a isti tempo rasta MMF očekuje i u idućoj godini.
Talijansko gospodarstvo porast će ove godine za 0,7 posto i za 0,8 posto u 2025. Njemačko gospodarstvo stagnirat će u 2024. godini, a u 2025. rast će biti znatno slabiji nego što se do sada očekivalo, naznačio je MMF, snizivši srpanjsku procjenu za pola postotnog boda, na 0,8 posto.
Najveći rast u Indiji
Kinesko gospodarstvo trebalo bi pak u ovoj godini porasti 4,8 posto i za dlaku ‘promašiti’ cilj koji je Peking zacrtao budući da je izvoz nadoknadio slabost u sektoru nekretnina i nisku razinu raspoloženja potrošača. U idućoj godini MMF azijskom divu predviđa rast po stopi od 4,5 posto.
U skupini velikih gospodarstava u nastajanju aktivnost u Rusiji trebala bi u ovoj godini porasti za 3,6 posto, osjetno snažnije no što je MMF prognozirao ovog ljeta. U 2025. rast bi trebao naglo usporiti, na 1,3 posto, izračunali su.
Pročitajte još:
Najsnažnije bi u toj skupini trebalo porasti indijsko gospodarstvo, za 7,0 posto u ovoj i za 6,5 posto u idućoj godini.
„Izgledi za rast gospodarstava u nastajanju i onih u razvoju vrlo su stabilni”, naglasio je glavni ekonomist MMF-a, istaknuvši da bi aktivnost u toj skupini trebala i u ovoj i u idućoj godini porasti za 4,2 posto.
2 Odgovora
Nije ni cudo s obzirom na sve krize koje su trenutno u svijetu
A mislim to se sve sad spojilo, još od utjecaja korone, preko rata Ukrajine i Rusije do Izraela, kako ne bi bilo tako