Rast OECD-a naglo se usporava na 0,1 posto u prva tri mjeseca 2025.

Središte OECD-a u Parizu, Foto: Wikimedia Commons

Prema privremenim procjenama organizacije, kombinirani gospodarski učinak Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) iznosio je 0,1 posto u prva tri mjeseca 2025. u usporedbi s prethodnim tromjesečjem. To je u usporedbi s porastom od 0,5 posto u posljednja tri mjeseca 2024.

„Ova brojka predstavlja odstupanje od viših i relativno stabilnih stopa rasta zabilježenih u području OECD-a u posljednje dvije godine“, navodi se u izvješću OECD-a.

Međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u OECD-u iznosio je 1,6 posto u prvom tromjesečju 2025., što je pad u odnosu na 1,9 posto u četvrtom tromjesečju 2024. Među gospodarstvima G7, Kanada je zabilježila najveći rast u posljednja četiri tromjesečja (2,3 posto), a slijede Sjedinjene Američke Države, s dva posto, dok je Njemačka zabilježila najveći pad od 0,2 posto.

Japan i SAD zabilježili su pad gospodarstva s 0,6 posto u obje zemlje na -0,2 posto odnosno -0,1 posto, navodi Euronews. Uvoz u obje zemlje značajno se povećao; međutim, u Sjedinjenim Državama uvoz robe naglo se povećao za 10,8 posto u prvom tromjesečju, u usporedbi s padom od 1,3 posto u četvrtom tromjesečju. Rast se usporio i u Kanadi, s 0,6 na 0,4 posto.

„Rast američkog uvoza robe, vjerojatno pod utjecajem očekivanih promjena trgovinskih tarifa, bio je glavni faktor kočenja rasta“, navodi se u izvješću.

U tromjesečnoj usporedbi, rast BDP-a Ujedinjenog Kraljevstva uvećan je s 0,1 na 0,7 posto, uglavnom potaknut ulaganjima i izvozom robe. U EU-u, rast se neznatno povećao u Italiji, s 0,2 na 0,3 posto, a pozitivan je postao u Njemačkoj, gdje je iznosio 0,2 posto kao i u Francuskoj, gdje je bio 0,1 posto.

Irska je u prvom tromjesečju zabilježila najvišu stopu rasta u odnosu na tromjesečje, od 3,2 posto.

S druge strane, Slovenija je zabilježila najveći pad BDP-a u prvom tromjesečju, od 0,8 posto a slijedi je Portugal, gdje je zabilježen pad BDP-a od 0,5 posto.

OECD je nedavno objavio svoje globalne izglede, predviđajući sporiji rast, uzrokovan poremećajima u trgovini i potencijalnim inflacijskim pritiskom. Organizacija je smanjila svoju prognozu globalnog rasta za 0,2 postotna boda na 3,1 posto za ovu godinu.

Europsko gospodarstvo također se suočava s “povećanom neizvjesnošću” i očekuje se slabiji oporavak od očekivanog. Što se tiče eurozone, OECD očekuje da će se BDP u bloku povećati za jedan posto u 2025. umjesto prethodno očekivanih 1,3 posto.

Nedavni podaci Eurostata, podsjeća Euronews, pokazuju i da je kombinirani rast 20 država članica porastao za 0,3 posto u obje eurozone u usporedbi s prethodnim tromjesečjem.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari