Neformalno zapošljavanje, inače poznato kao rad bez ugovora, pravne zaštite ili socijalne sigurnosti, i dalje je rasprostranjeno u cijelom svijetu a u Europi je niža od svjetskog prosjeka. No, prema procjenama Međunarodne organizacije rada (ILO) za 2023. godinu, 58 posto globalne radne snage zaposleno je u neformalnom sektoru. Nakon isključivanja poljoprivrednih radnika, ovaj postotak se smanjuje ali i dalje iznosi 50 posto ukupne radne snage.
U Europi i središnjoj Aziji, jedan od pet radnika bio je na ugovoru o povremenim poslovima. Iako je stopa takvog zapošljavanja niža u zemljama EU u usporedbi s drugim regijama, znatan broj radnika diljem Europe i dalje sudjeluje u povremenoj ekonomiji ili ekonomiji bez radnog vremena.
Prema skupu podataka ILO-a za 2023., Mađarska i Poljska imale su najviše stope neformalne zaposlenosti među zemljama EU, sa 17,8 posto odnosno 9,8 posto. Nasuprot tome, prenosi Euronews, neformalna ekonomija mnogo je manje rasprostranjena u Malti, koja bilježi najnižu stopu neformalne zaposlenosti od 0,7 posto, a slijede Slovenija s jedan posto, te Belgija i Bugarska od 1,3 posto. Hrvatska je u ovom periodu zabilježila 1,6 posto neformalne zaposlenosti.
Međutim, kada se uzme u obzir Udruga za slobodnu trgovinu (EFTA), zemlje kandidatkinje za EU i potencijalne kandidatkinje, slika se značajno mijenja. Gruzija i Moldavija pojavljuju se kao ekstremi sa stopama neformalne zaposlenosti od 56 posto odnosno 52 posto.
Osim ovih izuzetaka, Turska je zabilježila najvišu stopu neformalne zaposlenosti među ovim zemljama, od 27,3 posto. Neformalno zapošljavanje posebno je visoko među zemljama kandidatima za članstvo u EU i potencijalnim kandidatima.
Neformalno zapošljavanje zastupljenije je u Ujedinjenom Kraljevstvu u usporedbi s nekoliko drugih europskih zemalja a kao jedan od ključnih razloga navodi se tradicija odnosno navika da pisani ugovori nisu nužni. Među pet vodećih europskih gospodarstava, Ujedinjeno Kraljevstvo ima najveću stopu neformalne zaposlenosti od 6,5 posto, a slijede je Italija s 3,8 posto i Francuska s 3,6. U Španjolskoj je ona iznosila 2,6 a u Njemačkoj 2,5 posto.
Pročitajte još:
U neformalnim ekonomijama, također poznatim kao siva ekonomija ili ekonomija u sjeni, radnicima nedostaje socijalna i pravna zaštita, a rizik od siromaštva kućanstva raste sa stupnjem neformalnosti unutar kućanstva.
3 Odgovora
Ajoj
Hahahahah
Sve dok se poslodavce ne kontrolira, to se dešava