Prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj je u drugom kvartalu iznosila 1.526 eura neto, što je četiri posto više u odnosu na prethodno tromjesečje i čak 17 posto više nego u istom razdoblju lani.
Pokazuju to podaci servisa MojaPlaća, kojim upravlja tvrtka Alma Career Croatia, u čijem priopćenju se navodi i da je medijalna plaća, koja bolje odražava stvarnu raspodjelu primanja, bila nešto niža od prosjeka i iznosila 1.410 eura.
U usporedbi s prethodna tri mjeseca također je porasla za četiri posto, dok je u odnosu na prvi kvartal prošle godine bila veća za 18 posto.
Najviša primanja imaju zaposlenici u IT-u, telekomunikacijama i informacijskom sektoru, gdje su 21 posto viša od ukupnog prosjeka. S druge strane, najniže plaće zabilježene su u turizmu, 10 posto ispod prosjeka.
U usporedbi s prvim tromjesečjem, najveći rast od 22 posto ostvaren je u poljoprivredi, a slijedi transport, logistika i skladištenje sa 19 posto.
U tvrtkama koje se bave proizvodnjom, prijenosom i distribucijom energije, nafte, voda i otpada plaća je rasla svega osam posto u odnosu na isti period prošle godine.
Osim menadžerskih, gdje su prosječne plaće dvostruko više od ukupnog prosjeka i prelaze 3.000 eura, najbolje plaćene pozicije pronalazimo u sektorima tehnologije i razvoja te informacijskih tehnologija.
Konkretnije, zaposleni u području tehnologije i razvoja zarađuju 37 posto više od prosječne plaće, odnosno 2.098 eura, dok stručnjaci u IT sektoru primaju 21 posto više od prosjeka, što iznosi 1.850 eura.
Najniže prosječne plaće u Hrvatskoj imaju radnici pomoćnih zanimanja, čija su primanja 37 posto ispod prosjeka (964 eura), dok zaposlenici u tekstilnoj industriji zarađuju 1.021 eura, 33 posto ispod prosjeka.
Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu su devet posto više od prosjeka te iznose 1.669 eura neto. S druge strane, zaposlenici tvrtki u pretežno domaćem vlasništvu primaju jedan posto niže plaće od prosjeka (1.516 eura), a upravo su u tim tvrtkama primanja radnika doživjela najznačajniji rast u odnosu na prethodnu godinu od čak 21 posto.
Prosječne plaće u tvrtkama u državnom vlasništvu iznose 1.493 eura neto, odnosno dva posto manje od prosjeka. Radnici zaposleni u javnoj i lokalnoj samoupravi ostvaruju mjesečna primanja od 1.529 eura, što je u skladu s državnim prosjekom.
Najviše prosječne plaće bilježe velike tvrtke, gdje zaposlenici u prosjeku zarađuju 1.641 euro neto, odnosno osam posto više od prosjeka, uz rast od 23 posto na godišnjoj razini.
Pročitajte još:
S devet posto iznad prosjeka, najveća plaća zabilježena je u Gradu Zagrebu te iznosi 1.671 euro (medijan 1.540 eura).
Na drugoj strani spektra su županije na istoku zemlje: u Vukovarsko-srijemskoj (17 posto ispod prosjeka) te Požeško-slavonskoj i Virovitičko-podravskoj , gdje su primanja čak 18 posto manja.
3 Odgovora
Kako je krenulo uskoro će biti i 2k eura
Konačno jer je sve preskupo,i treba dići plaće svima…
Pa jel moguće??