Biciklizam je ekološki i zdravstveno osviješten način prijevoza s mnogo obožavatelja. Ipak, u 2023. u Europskoj uniji je proizvedeno 9,7 milijuna bicikala, što je smanjenje od 24 posto u proizvodnji bicikala u usporedbi s 2022. godinom, kada je proizvedeno 12,7 milijuna.
Prema podacima Eurostata, Europskog ureda za statistiku, najveći proizvođač bicikala u 2023. bio je Portugal s 1,8 milijuna jedinica, a slijede ga Rumunjska s proizvedenih 1,5 milijuna bicikala, Italija s 1,2 milijuna te Poljska s 800 tisuća komada proizvedenih bicikala.
Eurostat navodi i da je u 14 od 17 zemalja EU zabilježen pad proizvodnje u ovoj industriji između 2022. i 2023. godine. Najveće smanjenje broja bicikala zabilježeno je u Rumunjskoj i to od milijun proizvedenih jedinica a slijede Italija sa 700 tisuća manje proizvedenih komada i Portugal s gotovo 400 tisuća jedinica manje.
Hrvatske u Eurostatovom izvješću nema iako je kroz povijest bila poznata poznata po velikim tvrtkama koje su proizvodile bicikle, dok su mnoge druge tvrtke usmjerene na distribuciju ili montažu bicikala iz uvezenih dijelova.

Jedan od ključnih proizvođača u posljednjim desetljećima bio je Panex Dinamic, koji postoji od 1991. godine, sa sjedištem u Čakovcu – županiji koja je poznata po najvećem broju bicikala po glavi stanovnika. Ova tvrtka je s proizvodnjom bicikala pod brendom “ZRIN” počela 1996. godine, a također se bavi servisiranjem i održavanjem bicikala a svoju je djelatnost registrirala ne samo u ovom sektoru, nego i šire.
Posljednjih godina, posebno s porastom popularnosti električnih bicikala, Hrvatska je svjedočila i rastu inovativnih brendova, poput Greyp bicikala, koje je osnovao Mate Rimac. Ovi bicikli su postali globalno prepoznatljivi, posebno u segmentu električnih bicikala, s velikim porastom prodaje, dok su brojni proizvodi iz Hrvatske pronašli put do tržišta širom Europe i svijeta.
Također, industrija bicikala u Hrvatskoj suočava se s izazovima u opskrbi dijelovima, što je postalo još izraženije tijekom pandemije, ali postoji i stalni napredak u proizvodnji i inovacijama, osobito u sektoru električnih bicikala.
Tako prema podacima bonitetne tvrtke CompanyWall, proizvodnjom bicikala i invalidskih kolica, kako je ova djelatnost i zavedena po NKD 2007., trenutačno se bavi desetak tvrtki, no neke od njih bilježe i gubitke.

Po ostvarenoj dobiti, prva je tvrtka Matis Outdoor d.o.o., koja se nalazi u općini Sračinec, u Varaždinskoj županiji. Ova je tvrtka uvoznik i distributer bicikala, biciklističke opreme, fitnes sprava, sportskih čamaca i dodatne opreme za vodene sportove za područje Hrvatske. U 2023. godini ova je tvrtka, prema podacima CompanyWalla, ostvarila ukupne prihode od 1.613.745 eura dok je ostvarena dobit iznosila 45.278 eura. Tvrtka je u 2023. godini imala 11 zaposlenika a isplaćena prosječna mjesečna bruto plaća iznosila je 1.502,58 eura.
Na drugom je mjestu po podacima CompanyWalla tvrtka BRB sport d.o.o, iz Ližnjana u Istarskoj županiji, koja, kako je navedeno na službenoj stranici, nudi široki asortiman proizvoda raznih poznatih i renomiranih brendova u biciklizmu. Najviše su poznati po sklapanju bicikala po narudžbi, odnosno mogućnosti da kod kupnje odaberete dio po dio od dijelova, kao i naručite okvire u posebnim bojama i veličinama uz stručnu pomoć zaposlenika ove tvrtke.
Upravo zbog te mogućnosti počeli su i proizvoditi vlastite bicikle, s vlastitim imenom, koji su među najboljima po kvaliteti u raznim klasama.
Pročitajte još:
Ova tvrtka je u 2023. godini ostvarila ukupne prihode od 469.126 eura, dok je ostvarena dobit u istoj godini, prema podacima CompanyWalla, iznosila 39.009 eura. Tvrtka je imala u istoj godini i osam zaposlenika a prosječna isplaćena mjesečna bruto plaća iznosila je 854,88 eura.
Treća je tvrtka iz Bjelovara, DSG d.o.o, koja je u 2023. godini, prema podacima CompanyWalla ostvarila ukupne prihode od 1.141.834 eura a ostvarena dobit iznosila je 19.804 eura. Ova tvrtka, koja postoji već 35 godina, u 2023. godini zapošljavala je 12 radnika a isplaćivala je prosječnu mjesečnu bruto plaću u iznosu od 922,04 eura.
32 Odgovora
Svi na nogice lagane
To je najbolje prijevozno sredstvo!
Vjerujem da bi potraznja bila jos veca da se osiguraju staze za bicikliste a ne da se voze tko kako moze pa da se dogadaju nezgode
Istina, kod nas je još uvijek bicikl kao prijevozno sredstvo na zadnjem mjestu.
Normalno,svi se autom vozimo
Netko mi je ukrao biciklo
I to dok kučići po ulicama kaka😁
Jer ga nisam dobro vezo lancom..
DSG doo je stvarno dobra firma, tamo radi jedan moj kolega. Kaze da je jako zadovoljan!
Bas me cude ti podaci.
Biciklizam je dosta specifičan vjerujem da iz tog razloga proizvodnja bicikala nije toliko raširena u Hrvatskoj iako je kao sport sve zastupljeniji u Hrvatskoj pogotovo kod mladih generacija
A gdje je zdrav život na biciklu….
Danas se svi voze na romobilima, rijetko koga vidim na biciklu.
Upravo tako, postali smo toliko lijeni da nam se ni pedalirati neda
Istina, romobili na svakom koraku. Očito se više ulaže u njih.
to nikako ne bi trebali smanjit
nesto sto je ekoloski prihvatljivo ugase, katastrofa
Konkurencija s azijskim proizvođačima: Jeftiniji bicikli iz Kine i drugih azijskih zemalja teško je nadmašiti cijenom, što dodatno otežava poziciju europskih i hrvatskih proizvođača.
Zato i je guzva na cestama
Šteta, svi se danas voze na električnim romobilima, a pedaliranje(bicikliranje) je ipak 100 puta bolje za fizičko zdravlje!
Treba napraviti još biciklističkih staza po cijeloj Hrvatskoj, jedna smo od naj pretilih nacija u EU!
Ova branša je kod nas totalno podcjenjena. Tvrtke koje i proizvode, većinom je za izvozno tržište. Treba poticati proizvodnju, političari bi trebali vise naglaska dati na prijevoz biciklom, da ga građani koriste bar za rekreativne svrhe.
Pa da, kad se svi voze autom ili romobilom nista cudno da je onda i proizvodnja samim time smanjena.
Kad kod mogu idem biciklom na posao.
Bicikl je najbolje prevozno sredstvo.
Hrvati se ne znaju vozit biciklom. Po meni, najbolje rješenje je da se zakonski uvede obveza da i odrasli na biciklima moraju imati pomoćne kotačiće.
Pa kad su automobili postali prioriteti…
samo bicikl
Nema u Hrvatskoj infrastrukture za bicikle,
Al zato ovih el.romobila ima skoro ko i automobila.
Kamikaze, neznam jel je gore kad se voze po kolniku ili po cesti…
Situacija ukazuje na potrebu za potporom i razvojem lokalne proizvodnje i inovacija.