Cijene nafte porasle su u četvrtak, jer su se zabrinutosti oko opskrbe u Libiji pojačane, dok je pad zaliha sirove nafte u SAD-u manji od očekivanog.
Terminski ugovori nafte Brent veći su za 15 centi te iznose 78,80 dolara po barelu. Američku sirovu nafta (WTI) skuplja je za 27 centi i košta 74,79 dolara.
„Problemi s opskrbom u Libiji, članici Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) usred sve veće geopolitičke zabrinutosti, držat će tržišta nafte na rubu i vjerojatno će ograničiti pad cijena“, kaže za Reuters Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka u Phillip Novoj.
Neka naftna polja u Libiji zaustavila su proizvodnju zbog političke borbe za kontrolu nad središnjom bankom, a jedna konzultantska tvrtka procjenjuje prekide proizvodnje između 900.000 i milijun barela dnevno tijekom nekoliko tjedana. Proizvodnja u Libiji u srpnju iznosila je oko 1,18 milijuna barela dnevno.
Duljina prekida opskrbe mogla bi imati učinak i na proizvodne planove OPEC+ u listopadu, što bi zauzvrat moglo pozitivno utjecati na tržišta nafte ako se opskrba ne smanji prema očekivanjima.
“Produljeno isključivanje iz Libije pružit će OPEC+ malo više udobnosti u povećanju opskrbe u 4. kvartalu 2024. kako je trenutno planirano. Prema ovom scenariju, vjerujemo da neće biti voljni donijeti dodatnu ponudu na tržište dok još uvijek postoji zabrinutost oko potražnje”, rekli su analitičari ING-a u bilješci za klijenta, komentirajući mogućnosti naredne odluke OPEC+.
Pročitajte još:
Očekivanja da će američka središnja banka sljedećeg mjeseca početi smanjivati kamatne stope također su utjecala na cijene nafte, a predsjednik Banke saveznih rezervi Atlante, Raphael Bostic, kaže da je možda došlo vrijeme za rezove, s daljnjim padom inflacije i rastom nezaposlenosti više nego što se očekivalo.
Niže kamatne stope pojeftinjuju zaduživanje, što bi moglo potaknuti gospodarsku aktivnost i povećati potražnju za naftom.
2 Odgovora
Jasno, to je tako
Logično