Povećavaju se izgledi za veću ponudu OPEC+, cijene nafte padaju

Pixabay.com
Naftna platforma, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte u ponedjeljak bilježe gubitke, zbog očekivanja veće proizvodnje OPEC+ koja počinje u listopadu, a znakovi slabe potražnje u Kini i SAD-u, dva najveća svjetska potrošača nafte, izazvali su zabrinutost oko budućeg rasta potrošnje.

Terminski ugovori nafte Brent niži su za 56 centi, te iznose 76,37 američka dolara po barelu, dok je američka sirova nafta West Texas Intermediate (WTI) jeftinija za 45 centi, te se s njom trguje 73,10 dolara po barelu.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njihovi saveznici, grupa poznata kao OPEC+, trebali bi nastaviti s planiranim povećanjem proizvodnje nafte od listopada, reklo je Reutersu šest izvora iz skupine proizvođača.

Osam članica OPEC+ treba povećati proizvodnju za 180.000 barela dnevno u listopadu, kao dio plana da počnu poništavati svoj najnoviji sloj smanjenja proizvodnje od 2,2 milijuna barela po danu, dok ostala smanjenja ostaju na snazi do kraja 2025. godine.

“Postoji zabrinutost da će OPEC nastaviti i povećati proizvodnju od listopada. Međutim, mislim da taj ishod ovisi o cijeni jer se događa ako je cijena WTI-ja bliža 80 dolara nego 70 američkih dolara”, rekao je tržišni analitičar IG-a Tony Sycamore.

I Brent i WTI bilježe gubitke dva uzastopna mjeseca jer je zabrinutost potražnje SAD-a i Kine nadjačala nedavne poremećaje u opskrbi libijskom naftom usred spora između tamošnjih vladinih frakcija i napetosti u ključnoj proizvodnoj regiji Bliskog istoka povezane sa sukobom Izraela i Gaze.

Dok je libijski izvoz i dalje zaustavljen, naftna kompanija Arabian Gulf Oil Company nastavila je s proizvodnjom do 120.000 barela dnevno kako bi zadovoljila domaće potrebe, prenosi Reuters, nakon što je sukob između frakcija zatvorio većinu naftnih polja u zemlji.

Više pesimizma o rastu kineske potražnje pojavilo se nakon što je službena anketa u subotu pokazala da je tamošnja proizvodna aktivnost u kolovozu pala na najnižu šestomjesečnu razinu jer su cijene u tvornicama pale, a vlasnici se bore za narudžbe, iako je privatno istraživanje u ponedjeljak koje pokriva manje, izvozne orijentirana poduzeća pokazala su znakove privremenog oporavka u kolovozu.

“Blaži od očekivanog kineski PMI, objavljen tijekom vikenda, pojačava zabrinutost da će kinesko gospodarstvo propustiti ciljeve rasta”, rekao je Sycamore.

U SAD-u je potrošnja nafte usporila u lipnju na najniže sezonske razine od pandemije koronavirusa 2020., pokazali su u petak podaci Uprave za energetske informacije.

Vidimo negativnu stranu rasta u 2025., potaknutu gospodarskim preprekama u Kini i SAD-u i vjerujemo da OPEC neće imati izbora nego odgoditi postupno ukidanje dobrovoljnog smanjenja proizvodnje ako želi više cijene, rekli su analitičari ANZ-a u bilješci.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari