Porast kapaciteta elektrana iz obnovljivih izvora energije u svijetu – Kina ih i dalje ima najviše

Freepik.com
Obnovljivi izvori energije, Foto: Freepik.com

Kapacitet elektrana na obnovljive izvore u svijetu porastao je prošle godine 14 posto, pokazuju podaci iz ažuriranog statističkog godišnjaka Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA).

Prošlogodišnji ukupni kapacitet, naveden u preliminarnom priopćenju, malo je smanjen – za 5,2 gigavata, te iznosi 3.865 gigavata, najviše u sektorima hidroelektrana i bioenergije.

Zelene elektrane su na kraju 2023. godine činile 3,9 teravata ili 43 posto ukupnog globalnog kapaciteta. Na prvom mjestu u ovom segmentu su fotonaponski sistemi, s udjelom od 36,7 posto ili 1,42 teravata. Slijede hidroelektrane, s udjelom od 32,7, vjetroparkovi s udjelom od 26,3 posto, bioenergija s 3,9 procenata udjela, dok su geotermalna i energija mora odnosno plime i oseke, zabilježile neznatan udjel u kapacitetu.

Iako obnovljivi izvori preuzimaju vodstvo u rastu energetskog sektora, svijet je u opasnosti da ne ispuni cilj izglasan na summitu COP28, navodi se u ovom izvješću te se naglašava potreba da se njihov kapacitet.

„Kako bi se ispravila putanja, potrebna je stopa rasta od 16,4 posto svake godine do kraja desetljeća. Ukupni cilj je 11,17 teravata“ navodi IRENA.

Podaci objavljeni na balkangreenenergynews.com pokazuju i da je obnovljiva energija u agregatu na putu da nominalno prestigne fosilna goriva. No, ako bi godišnja stopa ostala na 14 posto, rezultat bi 2030. bio manji za 1,5 teravata, odnosno 13,5 posto.

Obnovljivi izvori energije sve više potiskuju fosilna goriva u smislu svoje učinkovitosti, ali nije vrijeme za samozadovoljstvo. Obnovljivi izvori energije moraju rasti brže i u većem opsegu. Naše novo izvješće pruža uvid u smjer kretanja; ako nastavimo sa sadašnjom stopom rasta, možemo samo ne uspjeti ispuniti cilj, dogovoren unutar Konsenzusa UAE, da utrostručimo obnovljive izvore, riskirajući tako ciljeve Pariškog sporazuma i Agende održivog razvoja za 2030.,” kaže generalni direktor ove agencije, Francesco la Camera.

Gotovo dvije trećine svjetskih solarnih i vjetroelektrana u izgradnji nalazi se u Kini, gdje je trenutno u izgradnji 180 gigavata većih solarnih elektrana kao i 159 gigavata vjetroparkova, sudeći po novim podacima Global Energy Monitora. Zajedno su gotovo dvostruko veći nego ostatak sveta i dovoljni da podmire potražnju cijele Južne Koreje za strujom.

Sljedeći i već puno slabiji je SAD, 40 gigavata. U prvih pet još su Brazil (13), Velika Britanija (10) i Španjolska (devet gigavata).

IRENA je pozvala države, privatni sektor, multilateralne organizacije i civilno društvo na poboljšanje suradnje. Vlasti bi trebale jasno postaviti ciljeve za obnovljive izvore, razmotriti mjere poput bržeg odobravanja dozvola i jačanja mrežnih veza, pametnu politiku za poticanje industrije na povećanje angažmana i pružanje poticaja privatnom sektoru za ulaganja, napominje agencija u izvješću.

6 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari