Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu blago su pogoršana u rujnu budući da je suzdržanost u industriji i među potrošačima prevagnula nad valom optimizma u maloprodaji i građevinarstvu, pokazalo je mjesečno istraživanje Europske komisije.
Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj smanjen je u rujnu za 0,9 bodova u odnosu na kolovoz, na 107,2 boda. Najviše su pogoršana očekivanja menadžera u industriji, što se očituje u padu odgovarajućeg indeksa za dva boda. Pogoršano je i ozračje među potrošačima, uz pad indeksa za 1,6 bodova.
Najveće poboljšanje bilježila je pak maloprodaja, iskazano u rastu indeksa za 10,9 bodova. Tvrtke znatno bolje ocjenjuju poslovanje u protekla tri mjeseca i očekuju nastavak pozitivnog trenda, prema rastu pratećih indeksa za gotovo 13 bodova. I građevinski sektor pokazao je veći optimizam, uz rast indeksa za 4,1 bod.
U uslužnom sektoru očekivanja poslovnih čelnika gotovo su nepromijenjena u usporedbi s kolovozom, pokazalo je istraživanje EK, provedeno od 1. do 20. rujna. Menadžeri u gospodarstvu u cjelini očekuju nešto jači tempo zapošljavanja, prema rastu indeksa EEI za 0,8 bodova u odnosu na kolovoz. Neizvjesnost u poslovanju ublažena je po njihovoj ocjeni u odnosu na kolovoz, prema padu indeksa za 2,2 boda.
Indeks ESI za eurozonu smanjen je u rujnu za 0,3 boda u odnosu na kolovoz, na 96,2 boda. Na razini EU-a zadržao se na kolovoškoj razini, od 96,7 bodova. Blago smanjen ESI u eurozoni odražava pogoršana očekivanja u industriji i u maloprodaji, koja su nadjačala blago poboljšanje u građevinskom sektoru i među potrošačima, uz više-manje nepromijenjeno raspoloženje u uslužnom sektoru.
Stabilna vrijednost ESI-ja u EU odražava pak poboljšano raspoloženje u građevinskom sektoru i među potrošačima čiji je utjecaj anuliralo pogoršano ozračje u industriji, prenosi Hina. U maloprodaji i uslugama nisu zabilježene promjene u odnosu na kolovoz.
Indeks koji mjeri očekivanja vezana uz zapošljavanje (EEI) također nije zabilježio veće promjene i na oba je područja blizu ili na razini dugoročnog prosjeka, koji iznosi 100 bodova, navodi se u izvješću. Neizvjesnost u poslovanju neznatno je pojačana, uz rast EUI-ja na oba područja za 0,3 boda.
Pročitajte još:
U skupini vodećih gospodarstava daleko najviše pogoršano je raspoloženje u Francuskoj i Njemačkoj, iskazano padom ESI-ja za 1,4 odnosno 1,2 boda.
Najviše je pak poboljšano u najvećem gospodarstvu EU-a izvan eurozone, onom Poljske, prema rastu ESI-ja za dva boda, a blizu je i Španjolska, s rastom indeksa za 1,9 bodova. Zamjetno je ozračje poboljšano i u talijanskom gospodarstvu, prema rastu indeksa za 1,2 boda.
12 Odgovora
Dakle, ništa novog
Zanimljiv mi je podatak o Poljskoj
Oduvijek skoro ista situacija
Kad cemo mi vise na zelenu granu ?!
Uvijek isto
Bilo je samo pitanje vremena
Nismo mogli ništa bolje ni očekivati
Pogoršanje je za Hrvatsku normala, a oni na vrhu nam tupe kako je sve super.
Nadamo se, privremeno
Zasto me ovo ne iznenađuje
ima li nesto sto ne znamo?
Ne slazem se u potpunosti, u nekim stvarima ipak napredujemo