Pritisak na rast plaća i geopolitičke promjene izazovi su koji će najviše obilježiti 2026. godinu, otkriva anketa provedena među 22 poslodavca iz svih sektora hrvatskog gospodarstva.
U pitanju je istraživanje koje je proveo Gospodarski savjet Sveučilišta Algebra Bernays u sklopu svoje treće službene sjednice na kojem su sudjelovali i spomenuti poslodavci.
Anketa je obuhvatila pet ključnih područja: procjene poslovanja tvrtki ispitanika u 2026. u odnosu na 2025. godinu, identifikaciju glavnih izazova i prilika u 2026., te vizije razvoja Hrvatske do 2030. godine u smislu ekonomije i ljudskih potencijala. Metodološki, korištena je skala od 1 do 5, gdje je vrijednost 3 označavala zadržavanje razine iz ove godine (0 posto promjene), dok su krajnje vrijednosti predstavljale kvantificirane projekcije: ocjena 1 označavala je značajan pad od 15 posto, a ocjena 5 rast od 15 posto.
Rezultati istraživanja pokazuju da poslodavci, u prosjeku, za iduću godinu imaju optimistična očekivanja kada je riječ o prihodima, koji su ocijenjeni s visokom ocjenom 4,1. Takav rezultat može se tumačiti kao znak povjerenja u tržišne uvjete, ugovorene projekte koji su u tijeku i/ili povećanu potražnju na domaćem i inozemnom tržištu.
S druge strane, prosječna ocjena profitabilnosti u idućoj godini iznosi 3,6 i ta razlika između očekivanog rasta prihoda i skromnijeg rasta profitabilnosti je indikativna; dok poslodavci vjeruju u povećanje obujma poslovanja, istovremeno procjenjuju da će se povećati i operativni troškovi, što može ublažiti učinke rasta na neto dobit.
Očekivanja vezana uz broj zaposlenih ocijenjena su prosječnom vrijednošću 3,5, što implicira projekciju vrlo blagog rasta zaposlenosti. Takvo očekivanje može se povezati s nastojanjem organizacija da stabiliziraju poslovanje i povećaju učinkovitost postojećih timova, ali i da selektivno proširuju broj zaposlenih u sektorima u rastu.
Što se tiče izazova, ispitani poslodavci na vrh liste stavili su pritisak na rast plaća. Očekivanja zaposlenika i realni troškovi života, koji su dodatno potaknuti inflacijskim trendovima, dovode poslodavce u poziciju gdje su primorani balansirati između zadržavanja i motivacije zaposlenika s jedne strane, i održavanja profitabilnosti s druge.
Geopolitička nestabilnost i ratovi zauzeli su drugo mjesto po važnosti, što jasno reflektira globalni kontekst u kojem posluju hrvatske tvrtke. Poslovna zajednica svjesna je sveprisutnog rizika koji dolazi od invazije Rusije na Ukrajinu, ratova i sukoba na Bliskom istoku, ali i od sekundarnih posljedica koje ti sukobi imaju na sigurnost opskrbnih lanaca, cijene energenata, vanjskotrgovinske tokove i investicijske odluke.
Rezultati rangiranja poslovnih prilika za 2026. godinu otkrivaju izrazito fokusiran i optimističan pogled hrvatske poslovne zajednice na procese digitalne transformacije i tehnološkog napretka.
Pročitajte još:
Najviše rangirana prilika je povećanje učinkovitosti zahvaljujući primjeni umjetne inteligencije (AI), što odražava snažnu vjeru poslodavaca u transformativni potencijal automatizacije, strojne analitike i generativnih tehnologija.
Očekuje se da će AI igrati ključnu ulogu u optimizaciji internih procesa, smanjenju operativnih troškova i unaprjeđenju korisničkog iskustva, čime bi se značajno mogla povećati produktivnost. Istovremeno, riječ je o strateškom odgovoru na izazove poput manjka radne snage i potrebe za bržim donošenjem poslovnih odluka temeljenih na podacima.
3 Odgovora
Ako su plaće problem, onda nam đabe 21. stoljeće
Obožavam izazove, a i čelndže!
Geopoliticke promjene su najveci problem!