Pariz i Atlanta su najpametniji svjetski gradovi – hrvatskih ni na popisu

Stockcake.com
Pariz, Francuska, Foto: Stockcake.com

Pariz i Atlanta zauzeli su prva mjesta kao najpametniji gradovi u Europi odnosno SAD-u, u istraživanju 2025 Smart City Index, koji je sastavio stručnjak za tehnologiju nekretnina ProptechOS. ProptechOS mjeri gradove prema strogim kriterijima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) za pametne gradove kako bi uočio nove trendove i smjerove na tržištu.

„Naš popis pametnih gradova za 2025. identificira gradove koji se ističu u kombiniranju napredne tehnološke infrastrukture, održivosti i tehnološki potaknutih mogućnosti zapošljavanja. Ovi vodeći gradovi ne samo da usvajaju pametne tehnologije – oni ih iskorištavaju za stvaranje održivijih, povezanih i ekonomski dinamičnijih mjesta za život i rad“, rekao je Erik Wallin, osnivač i glavni direktor za ekosustav u ProptechOS-u.

Studija iz 2025. godine proširena je kako bi analizirala 95 gradova, uključujući 50 najvećih gradova po broju stanovnika u SAD-u i 45 većih gradova diljem Europe, svi s usporedivim podacima. Svaki je grad mogao dobiti najvišu ocjenu 100 za ukupnu izvedbu u svakoj kategoriji.

Tvrtka je ispitala 17 jednako ponderiranih pokazatelja u tri ključne kategorije: tehnološka infrastruktura i povezivost, zelena infrastruktura i održivost te tržište rada u tehnološkom sektoru.

S dosljedno visokim rezultatima u sve tri ključne kategorije indeksa, Pariz je drugu godinu zaredom rangiran kao najpametniji grad u Europi. Drugo mjesto pripalo je Stockholmu a treće Amsterdamu.

„U kategoriji tehnološke infrastrukture i povezivosti, Pariz postiže 79 od 100, a samo su Stockholm i Oslo bolje rangirani. Francuska prijestolnica ima drugi najveći broj tvrtki koje se bave internetom stvari (IoT) (148) i drugi najveći broj tvrtki koje se bave umjetnom inteligencijom (AI) (666) sa sjedištem u njoj“ navedeno je u objavi.

Stockholm, se zasluženo pozicionira među najpametnijim europskim gradovima s impresivnom tehnološkom infrastrukturom. Švedski glavni grad može se pohvaliti najvećom brzinom prijenosa podataka od svih europskih gradova s 42 megabajta u sekundi i šestom najvećom brzinom preuzimanja (283 Mbps), što pokazuje njegovu iznimnu digitalnu povezivost (5G podaci putem Ookle).

„Osim vrhunskih brzina interneta, Stockholm je zauzeo prvo mjesto po tehnološkoj infrastrukturi i povezivosti i zbog stabilnih rezultata u stopi tvrtki za umjetnu inteligenciju na 100.000 stanovnika (13) i izvrsnog pristupa zračnoj luci“, navodi se u istraživanju Smart City Index.

U pojedinačnim kategorijama, London i u 2025. godini nastavlja pokazivati izvanredno tehnološko vodstvo. Britanska prijestolnica može se pohvaliti s najviše tvrtki u Europi posvećenih umjetnoj inteligenciji (2233) i internetu stvari (483), čime učvršćuje svoj status glavnog središta za razvoj vrhunske tehnologije.

Rotterdam se ove godine istaknuo u pojedinačnoj kategoriji za održivost u EU. Drugi je iza Amsterdama po stopi punjača za električna vozila (EV) na 100.000 stanovnika (73), a ujedno je i peti najbolji grad po razini onečišćenja zraka. Gubitak drveća u više od dva desetljeća 11. je najniži među svim analiziranim europskim gradovima – ekvivalentno 76 hektara – dok je u sličnom razdoblju stvorio dodatnih 333 hektara pokrivenosti drvećem.

Pixabay.com
Köln, Njemačka, Foto: Pixabay.com

Kad su u pitanju tehnološka tržišta rada, kao pojedinačno promatrane kategorije, njemački gradovi zauzeli su vodeću poziciju, s Kölnom na prvom mjestu, a slijede ga Frankfurt i München.

„U Kölnu se oglašava 16.166 tehnoloških radnih mjesta, što je ekvivalentno 168 na 100.000 stanovnika. Posljednjih godina pripisuje se trećoj najvećoj gustoći startupa u Njemačkoj nakon Berlina i Münchena te tehnološkom ekosustavu čija se vrijednost udvostručila s obje strane pandemije Covid-19“, navedeno je u istraživanju.

Pametni gradovi u SAD-u

Kao dom impresivne gustoće tehnoloških tvrtki, ProptechOS je rekao da se u ukupnom poretku Atlanta ističe svojom robusnom digitalnom infrastrukturom i rangirana je kao najpametniji grad u Americi – ispred tehnoloških sila Bostona i San Francisca.

Grad se može pohvaliti četvrtom najvećom brzinom preuzimanja i prijenosa s interneta među većim američkim gradovima, trećim po broju tvrtki za IoT i petim po broju tvrtki za umjetnu inteligenciju po glavi stanovnika, što odražava njegov status središta tehnoloških inovacija.

Grad Atlanta, SAD, Foto: Pixabay.com

„Atlanta ima četvrtu najveću brzinu preuzimanja i prijenosa podataka s interneta od svih većih američkih gradova. U odnosu na veličinu stanovništva, Atlanta se također može pohvaliti trećim najvećim brojem tvrtki posvećenih Internetu stvari (IoT) i petim najvećim brojem tvrtki za umjetnu inteligenciju (AI)“, pokazuje Smart City Index.

Atlanta je također idealno mjesto za sve koji traže posao u tehnološkom sektoru, sa 643 oglašenih tehnoloških radnih mjesta na 10.000 ljudi – sedma najveća stopa oglasa za tehnološke poslove u Americi. Ovi čimbenici ilustriraju dinamičan pristup Atlante poticanju tehnološkog napretka, pozicionirajući je na čelu budućnosti pametnih gradova. Atlantu u ukupnom poretku slijedi Boston a treći je San Francisko.

U pojedinačnim kategorijama, Atlanta zauzima vodeće mjesto zbog svojih vrhunskih rezultata u kategoriji tehnološke infrastrukture i povezivosti, a Boston.

San Francisco je rangiran kao najzeleniji pametni grad u SAD-u. Može se pohvaliti osmim najvećim brojem stanica za punjenje električnih vozila i gustoćom mjesta za punjenje među američkim gradovima. Nadalje, grad ima osmi najveći broj LEED certificiranih zelenih zgrada (1.510), što pokazuje njegovu predanost održivoj gradnji. Washington, DC, zauzima drugo mjesto s impresivnih 3.065 LEED certificiranih zgrada. Slijede ga San Jose i Washington, DC.

Oakland ove godine nadmašuje sve susjedne kalifornijske gradove nudeći najveći izbor tehnoloških poslova u odnosu na veličinu stanovništva – postigavši 98 od 100 u ovoj kategoriji. Iako ima jednu od najmanjih populacija stanovnika u analizi, Oakland se može pohvaliti impresivnih 889 tehnoloških poslova na 10.000 ljudi, što je dovoljno da pokrije ekvivalent od deset posto svog stanovništva.

Analiza u suradnji s Ooklom

Ovogodišnji indeks sadrži nekoliko metodoloških poboljšanja, uključujući profinjene metrike i proširene izvore podataka. To znači da su rezultati za 2025. samostalna procjena, a ne nastavak prethodnih indeksa.

Ove godine, ProptechOS je surađivao s Ooklom kako bi uključio njihove podatke Speedtest Intelligence, pružajući visokokvalitetne metrike performansi mobilnih 5G mreža, uključujući brzine preuzimanja, prijenosa i latencije. Ova suradnja značajno je poboljšala procjenu povezanosti rangiranja s medijanom godišnjih mjerenja iz 2024., izvučenih iz uzorka veličine milijuna.

„Ooklina globalna infrastruktura za testiranje omogućuje nam precizno mjerenje mobilne 5G povezivosti u gradovima. Mjerila koja smo pružili za dimenziju povezivosti nude odraz načina na koji mobilna infrastruktura sljedeće generacije funkcionira u tim okruženjima, dodajući tehničku perspektivu ovoj evaluaciji“, rekao je Bryan Darr, potpredsjednik za vladine poslove u Ookli.

ProptechOS je rekao da poboljšanja omogućuju točniju i sveobuhvatniju procjenu razvoja pametnih gradova. Svaka metrika je standardizirana i ocijenjena na ljestvici od nula do 100 kako bi se osigurala usporedivost različitih podatkovnih točaka. Analiza je provedena u ožujku 2025. godine.

Jedan odgovor

  1. Odlični su primjeri kako se ulaganjima u tehnologiju i održivost mogu stvoriti povezaniji i funkcionalniji gradovi

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari