Europske dionice dodatno su pale danas jer je Kina najavila da će uzvratiti oštrim carinama na američke proizvode u visini od 34 posto, nekoliko dana nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio sveobuhvatne namete. Nastavak trgovinskog rata izazvao je strah kod ulagača koji se boje da će doći do globalne recesije.
Paneuropski STOXX indeks pao je za 5,2 posto u 13:31 sat, što je za oko 12 posto manje u odnosu na najviši nivo tog indeksa koji je zabilježen 3. ožujka na kraju trgovanja. Njemački DAX i blue-chip indeks eurozone također su pali za 5,7 posto, odnosno pet posto. Od regionalnih tržišta, Italija bilježi pad od 7,8 posto, Španjolska 6,3 posto, a Francuska od 4,7 posto. Mjerač nestabilnosti tržišta dionica u eurozoni porastao za 11,5 bodova na 37, što je njegov najveći jednodnevni rast u tri i pol godine.
Kao što je prethodno spomenuto, Kina je najavila niz protumjera protiv carina od 54 posto koje je uveo Trump, uključujući ograničenja izvoza nekih rijetkih metala. Kinesko ministarstvo financija priopćilo je da će dodatne carine biti uvedene od 10. travnja. Carine “milo za drago” označavaju naglu eskalaciju u globalnom trgovinskom ratu koji prijeti povećanjem cijena, preokretom opskrbnih lanaca i smanjenjem korporativnih profitnih marži, stavljajući STOXX 600 na kurs prema najoštrijem tjednom padu od ožujka 2020. godine.
Francuska će, radeći s Europskom unijom, vjerojatno odgovoriti na američke carinske mjere sredinom travnja, a zatim ponovno krajem travnja, rekao je jučer glasnogovornik francuske vlade.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je francuske tvrtke da pauziraju planirana ulaganja u SAD, a njemački ministar gospodarstva Robert Habeck rekao je da će Trump pokleknuti pod pritiskom ako se Europa udruži u svom odgovoru, piše CNBC.
Europu je ovog tjedna pogodila američka carinska stopa od 20 posto, zbog čega trgovci smatraju da će Europska središnja banka (ESB) smanjiti kamatne stope kako bi potaknula gospodarski rast. Sada predviđaju da su šanse za smanjenje kamatnih stopa na čak 90 posto. Europske banke zabilježili su najviše gubitaka među sektorima, pad od 15 posto u dvije sesije, što je njihov najveći pad od lipnja 2016. godine.

Luksuzni sektor, koji se uvelike oslanja na prodaju u Kini, također je pao jer je francuski LVMH bio manji za 2,8 posto, dok su Kering – vlasnik Guccija, Hermes i Richemont pali između 3,4 posto i 7,5 posto. Farmaceutske tvrtke Novartis, Roche i Novo Nordisk također bilježe loše rezultate.
Iako se Britanija suočila s najnižom stopom Trumpovih uvoznih carina od 10 posto, dionice u Ujedinjenom Kraljevstvu oštro su pale u petak i spremaju se završiti tjedan sa značajnim gubicima. Od 13:10, blue-chip FTSE 100 indeks pao je za 3,8 posto na najnižu razinu od prosinca prošle godine i na putu je najvećeg tjednog pada od veljače 2022. godine. Domaće fokusiran midcap indeks pao je za četiri posto i predviđa se da će bilježiti najgori tjedni pad od ožujka 2020. godine.
Dionice banaka pale su drugi dan zaredom jer su zabrinutosti oko carina potaknule zabrinutost oko rasta najvećeg svjetskog gospodarstva. Barclays predvodio gubitke sektora s padom od 10 posto, a slijedi ga HSBC Holdings, Lloyds Banking Group i Standard Chartered.
Indeks bankarskog sektora Ujedinjenog Kraljevstva pao je za osam posto na tromjesečni minimum. Indeks rudarskih tvrtki pao je za 6,3 posto jer je londonski bakar zabilježio najveći tjedni gubitak u gotovo pet mjeseci zbog zabrinutosti oko carina. S druge stane komunalije su porasle za više od jedan posto, dosegnuvši šestomjesečni maksimum.
Prinosi na kratkoročne britanske državne obveznice pali su nakon Trumpovih carina, jer trgovci predviđaju da će Banka Engleske dodatno smanjiti kamatne stope, piše Reuters.
Pročitajte još:
Dionice BP-a pale su za 4,9 posto nakon što je predsjednik tvrtke, Helge Lund, najavio da namjerava odstupiti sa svoje pozicije tijekom 2026. godine, a osim toga, na njihov pad su utjecale i carine.
Ekonomisti Goldman Sachsa rekli su da su carine u Velikoj Britaniji, iako niže od ostalih, bile više od očekivanih, što je dovelo do niže prognoze rasta britanskog gospodarstva, s 0,8 posto na 0,7 posto ove godine, prema CNBC-u.
Indeks S&P 500 pao je 2,4 posto na otvaranju u New Yorku, dan nakon što je doživio najveći jednodnevni pad od 2020. Nasdaq Composite, bogat tehnologijom, pao je 3 posto.