Vlada istočne Libije je objavila da će sva naftna polja u Libiji biti zatvorena, a proizvodnja i izvoz zaustavljeni, dok, istovremeno, međunarodno priznata vlada te zemlje nije ništa objavila.
National Oil Corp (NOC), koja kontrolira naftne resurse u zemlji, također nije dao potvrdu. Međutim, NOC-ova podružnica Waha Oil Company objavila je da planira postupno smanjiti proizvodnju te je upozorila na potpuni prekid proizvodnje navodeći kao razlog „prosvjede i pritisak”.
NOC je početkom kolovoza zbog prosvjeda proglasio stanje više sile na jednom od najvećih naftnih polja u zemlji Shararu, koje se nalazi na jugozapadu Libije i ima kapacitet od 300.000 barela po danu.
Terminski ugovori nafte Brent u jutrošnjem trgovanju niži su za 18 centi i iznose 81,25 američka dolara po barelu, dok su terminski ugovori na američku sirovu naftu West Texas Intermediate (WTI) pali 28 centi, na 77,14 dolara po barelu.
Ovaj politički spor mogao bi utjecati na gotovo svih 1,17 milijuna barela dnevno proizvedenih u sjevernoafričkoj zemlji, na temelju podataka iz najnovijeg Reutersovog istraživanja proizvodnje od strane Organizacije zemalja izvoznica nafte u srpnju.
„Potencijalno zatvaranje naftnih polja u Libiji smanjilo bi ponudu i moglo zakočiti pad cijena nafte”, rekla je analitičarka Vortexa Serena Huang.
Većina libijskih naftnih polja nalazi se pod kontrolom Khalife Haftara koji vodi Libijsku nacionalnu vojsku (LNA). Waha, koja upravlja zajedničkim ulaganjem s tvrtkama TotalEnergies i ConocoPhillips, ima proizvodni kapacitet od oko 300.000 barela nafte dnevno te upravlja s pet glavnih naftnih polja.
Libijske političke frakcije bore se za kontrolu središnje banke i prihodima od nafte. Najnoviji sukobi uslijedili su nakon pokušaja da svrgnu čelnika Središnje libijske banke (CBL) Sadiqa al-Kabira, prenosi Hina, koja je obustavila poslovanje u zemlji i inozemstvu „zbog iznimnih poremećaja”.
Libija je, kao veliki proizvođač nafte, vrlo nestabilna nakon pobune koju je podupro NATO 2011. godine.
Pročitajte još:
Na cijenu nafte također utječe i eskalacijom sukoba između Izraela i Hezbollaha, s velikom razmjenom projektila između njih dok se Hezbollah pokušava osvetiti za ubojstvo višeg zapovjednika prošlog mjeseca.
2 Odgovora
Ajoj, nek one padaju ali nije dobar razlog, ne veseli me to nimalo
Budemo vidjeli i to cudo!