Pad vrijednosti BP-a učinio ga metom za najveće svjetske energetske tvrtke

BP, Foto: Wikimedia Commons

Pad cijene dionice BP-a učinio je tog britanskog energetskog diva ranjivim na preuzimanje, a konkurenti kao što su Shell, Chevron, ExxonMobil, TotalEnergies ili Adnoc iz Abu Dhabija već su počeli kalkulirati sa cijenom dok je trgovac naftom Vitol iskazao mogući interes za pojedine dijelove poslovanja.

Procjena je da imovina BP-a vrijedi više od 120 milijardi funti (143 milijarde eura), bez dugova i obveza, što je dvostruko više od trenutačne tržišne kapitalizacije od 57 milijardi funti. Sve je to rezultat snažnog pada cijene dionice u zadnjih 12 mjeseci.

“Kontinuiran podbačaj BP-a čini ga metom za preuzimanje”, rekao je izvor blizak investitoru Elliott Management koji ima udio u BP-u.

Premda bi operacija preuzimanja BP-a bila složena i otvorila moguće političke probleme, sigurno je da je vrijedna truda jer se naftna i plinska imovina, što uključuje onu u Meksičkom zaljevu te poslovanje s američkim plinom iz škriljevca, procjenjuje na 82 milijarde dolara, dakle iznad tržišne vrijednosti tvrtke. No, tu su dugovi i druge obveze koji iznose 77 milijardi dolara, a neki datiraju još iz vremena nesreće oko izljeva nafte u Meksičkom zaljevu 2010. godine.

Kad bi Shell preuzeo BP imao bi proizvodnju od pet milijuna barela nafte i plina dnevno, više od ExxonMobila ili Chevrona. Držao bi čevrtinu svjetskog tržišta ukapljenog prirodnog plina (LNG) te ostvario značajnu prisutnost u SAD-u. Predsjednik Shella Andrew Mackenzie radio je u BP-u dva desetljeća. Za tu tvrtku najatraktivnija imovina BP-a bio bi LNG i plin. Iz Shella govore da raspolažu s 35 milijardi dolara gotovine i da su dobro pozicionirani za moguće aranžmane.

No, glavni izvršni direktor Wael Sawan smatra da je aktualni otkup dionica bolja vrijednost za ulagače no ulazak u BP.

Proces preuzimanja BP-a bi uzeo vremena i doveo do otpuštanja i potencijalnog problema za britansku vladu, no s druge strane pitanje je može li Shell biti po strani ako drugi krenu na BP.

Što se ExxonMobila i Chevrona tiče, obje tvrtke bi mogle biti privučene plinskim i trgovinskim poslovanjem BP-a. Te dvije tvrtke trenutačno su uvučene u međusobni prijepor oko preuzimanja energetske tvrtke Hess i naftnog polja Stabroek u Gvajani.

Prvi čovjek Exxona Darren Wood, podsjeća Financial Times, rekao je prošli tjedan da stalno vrebaju priliku, posebice jer su niže cijene nafte neke tvrtke sa slabijim temeljima učinile ranjivima.

Neki od analitičara smatraju da bi transatlantsko povezivanje naišlo na političke izazove. Exxon i Chevron nisu odgovorili na upit za komentar.

Nacionalna naftna tvrtka Adnoc iz Abu Dhabija ima bliske odnose s BP-jem još od kraja pedesetih godina prošlog stoljeća. Po ocjeni jednog veterana naftne industrije, povezivanje dvije tvrtke bi zbog kompatibilnosti stvorilo spone duž cijelog dobavnog lanca.

Dva druga izvora iz sektora su rekla da bi britanska vlada mogla biti sklona takvom aranžmanu ako bi to bio dio šireg okvira ulaganja Ujedinjenih Arapskih Emirata u britansku imovinu. No, prije dvije godine odnosi dvije zemlje bili su narušeni nakon što je britanska vlada zaustavila mogućnost preuzimanja Telegraph Media grupacije za koju se zainteresirala vladajuća obitelj u UAE.

Francuski TotalEnergies bi mogao biti također zainteresiran za plinsku i LNG imovinu BP-a budući da treći najveći svjetski dobavljač LNG-a želi sustići Shell. No, kao i Shell, TotalEnergies je zauzet otkupom vlastitih dionica i iz vrha tvrtke kažu da bi morali usporediti privlačnost otkupa s isplativošću neke “lijepe akvizicije”.

Francuski rival bi bio jedan od rijetkih kojemu bi bila zanimljiva i čista energija BP-a jer razvija vlastiti portfelj obnovljivih izvora.

Analitičar njemačko-francuske financijske grupacije ODDO BHF Ahmed Ben Salem smatra da bi Totalu bilo lakše tražiti akvizicije drugdje.

“Koji je smisao kupnje cijele zgrade ako bi na kraju zadržao samo nekoliko stanova?”, kazao je.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari