Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvek Aktivan

Neophodni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Oglašavački kolačići koriste se za pružanje prilagođenih oglasa posjetiteljima na temelju stranica koje ste prethodno posjetili i za analizu učinkovitosti oglasnih kampanja.

Oxford Economics: Hrvatska, ali i ostale industrije srednje i istočne Europe, imaju priliku za veliki rast

Pixabay.com
Industrija, ilustracija Foto: Pixabay.com

Industrijski sektori srednje i istočne Europe (CEE) trebali bi osjetiti povećanja u domaćoj i vanjskoj potražnji u drugoj polovini 2024. godine i tijekom 2025. godine. No, gospodarstveni izgledi su mnogo manje jasni u srednjoročnom razdoblju kada će se pred sektor postaviti veliki transformacijski zahtjevi, naglašava Oxford Economics, u svom istraživanju „Industrija srednje i istočne Europe suočava se sa srednjoročnim izazovima i prilikama“

Industrijska proizvodnja u ovom dijelu Europe će rasti po prosječnoj stopi od 2,8 posto u periodu od 2025- 2030. godine, i iznad 2,4 posto koliko očekuju u Njemačkoj i eurozoni.

Produktivnost proizvodnje će rasti, a najveće prilike za promjene bit će u načinima skraćivanja opskrbnog lanca.

Ove države mogu iskoristiti svoju zemljopisnu blizinu, članstvo na jedinstvenom tržištu i stabilna okruženja. Ali natjecanje za izravna strana ulaganja može se brzo pretvoriti u utrku za susjeda“, navodi se u ovom istraživanju.

Vanjska potražnja ključna je za izvozno orijentirane industrije srednje i istočne Europe trebala bi ostati pokretač rasta, a tvrtke iz ovog dijela Europe tražit će prilike za investiranje u državama Sjeverne Afrike i Balkana, ali i između svojih država.

„Ne očekujemo da će rast eurozone biti prenagljen u srednjoročnom razdoblju, ali kapitalno intenzivna zelena tranzicija mogla bi koristiti proizvođačima Srednje i Istočne Europe ako se prilagode novim tehnologijama“, navodi Oxford Economics.

Ocjenjuju i da je industrijski sektor ovog područja još uvijek konkurentan u smislu troškova rada jer su nominalni troškovi rada u posljednjem desetljeću još uvijek manji od prosjeka EU. Ali upozoravaju i da će regija postupno gubiti prednost za proizvodnju dobara i usluga niske dodane vrijednosti.

„Manjak radne snage već je prepreka za industriju i samo će se pogoršavati. Države Srednje i Istočne Europe imaju loše demografske profile i nesklone su unutarnjoj migraciji. Nedostaci mogu biti djelomično ublažena automatizacijom, ali ostaje ključna srednjoročna prepreka“, pokazuje izvješće.

Industrijske politike pokazat će se ključnima u suočavanju s izazovima koji dolaze, ali će morati postati interno kohezivniji i selektivniji u pogledu izravnih stranih ulaganja kako bi se industrije u regiji popele globalnim lancima vrijednosti bez pogoršanja nestašica. Zelena transformacija, koja će osigurati jeftinu i niskougljičnu opskrbu energijom, trebat se ubrzati, procjena je Oxford Economicsa.

Freepik.com
Industrijski rast, ilustracija, Foto: Freepik.com

Pozicija Hrvatske

Hrvatska ne pripada skupini država s najmanjim udjelima industrije u EU. Ta mjesta su rezervirana za mala i specijalizirana gospodarstva Cipra, Luksemburga i Malte. Hrvatski udjel od 14,1 posto BDP-a veći je od udjela industrije u Francuskoj, Belgiji i Grčkoj. Na sedmom mjestu odozdo u EU, Hrvatska je praktički izjednačena s Portugalom. Nedaleko je i Španjolska te, za mnoge iznenađujuće, Nizozemska.

„Prema tome, zemljopisni položaj i dana uloga turizma Hrvatsku čine tipičnom južnoeuropskom zemljom kada je riječ o udjelu industrije u gospodarstvu. No, zanimljivo je da se u „južnoj“ skupini s ispodprosječnim udjelom industrije nalaze i Belgija i Nizozemska“, pojašnjava Velimir Šonje kroz analizu „Industrija u Hrvatskoj“.

Hrvatska danas ima veći realni BDP po stanovniku od Slovačke koja je srednjoeuropska država s najvećim udjelom industrije u BDP-u. Hrvatska je razvijenija i od Bugarske koja je tik do Njemačke po udjelu industrije u BDP-u.

Veći udjel industrije u BDP-u ne znači da je zemlja postigla viši stupanj razvoja, jer, kako ocjenjuje, sve zavisi o kretanju produktivnosti. Ako naraste udjel natprosječno produktivnog dijela industrije, onda će narasti i stupanj razvoja. Rast produktivnosti je ključ razvoja i životnog standarda.

8 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari