Cresko-lošinjsko otočje i grad Cres su među šest pionirskih europskih otoka EU na kojima se potiče tranziciju prema čistoj energiji te uvođenju inovacija koje mogu doprinijeti njegovoj energetskoj tranziciji od 2019. godine.
Posljednja inicijativa, bila je osnivanje Energetske zajednice Cres koja ima pravni oblik udruge. Osnivačka skupština udruge, na kojoj su kao osnivači sudjelovali Grad Cres, Creski muzej i Dječji vrtić Girice, održana je potkraj 2024. godine a područja djelovanja udruge obuhvaćaju gospodarstvo, obrazovanje, znanost, održivi razvoj, tehničku kulturu, kulturu i umjetnost te zaštitu okoliša i prirode.
Cilj inicijative jest poticati proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, odnosno decentralizaciju njene proizvodnje i potrošnje. Konkretno, inicijalna namjera ove inicijative je da se Gradu Cresu i Creskom muzeju omogući potrošnja električne energije koja se proizvede na sunčanoj elektrani postavljenoj na krovu dječjeg vrtića te da se po potrebi poveća kapacitet proizvodnje elektrane.
Naime, zgrade u kojima djeluju Grad Cres i Creski muzej nalaze se u povijesnoj gradskoj jezgri gdje, zbog ograničenja koja su odredili konzervatori, nije moguće postavljanje sunčanih elektrana na krovove, prenosi Dalmatinski portal. Energetska zajednica omogućit će stoga da, kada se steknu svi pravni i tehnički uvjeti, električnu energiju koju proizvede dječji vrtić potroše drugi članovi zajednice na drugim lokacijama.
S obzirom na to da cilj energetskih zajednica nije ostvarivanje financijske dobiti, već pružanje okolišnih, gospodarskih i socijalnih koristi članovima i lokalnim zajednicama u kojima djeluju te da se one temelje na dobrovoljnom sudjelovanju i otvorenoj kontroli članova ili vlasnika udjela, Energetska zajednica Cres, koja sada ima samo tri člana, ima ambiciju širiti svoje članstvo na druge javne ustanove, poslovne subjekte i građane.
Proširenjem članstva te povećanjem proizvodnih, odnosno potrošačkih kapaciteta energetske zajednice, njeni će članovi imati priliku izravno sudjelovati u novim inicijativama proizvodnje i korištenja energije, uključujući investiranje u proizvodne kapacitete na privatnim i javnim objektima.
Energetska zajednica Cres će u 2025. razvijati poslovni plan i pratiti da nove zakonske regulative omoguće neometan razvoj aktivnosti.
Premda se koncept energetske zajednice u nekim europskim zemljama razvija već mnogo godina, a Europska unija ga je uvela u regulatorni okvir 2018. godine, odredbe sadašnjeg hrvatskog zakonodavstva ne omogućuju jednostavno osnivanje i rad energetskih zajednica. Stoga Grad Cres vjeruje da će promicanjem ove inicijative doprinijeti razvoju zakonodavnih rješenja te promociji energetskih zajednica ne samo na hrvatskim otocima već i na nacionalnoj razini.
Podsjećamo, od 2019. godine, kada je Tajništvo za energetsku tranziciju EU otoka izabralo cresko-lošinjsko otočje među šest pionirskih europskih otoka na kojima će poticati tranziciju prema čistoj energiji, Grad Cres postao je jedan od predvodnika hrvatskih otoka nastojeći uvesti različite inovacije koje mogu doprinijeti njegovoj energetskoj tranziciji.
Pročitajte još:
Tako je grad Cres, i dio ISLET projekta koji je usmjeren na poticanje suradnje između javnih vlasti, privatnih investitora i građana kako bi se razvile energetske zajednice na otocima a projekt želi omogućiti lakše osnivanje energetskih zajednica za daljnje stvaranje i razvoj zajedničkih projekata, primarno u području obnovljive energije.
Projekt ISLET financiran je sredstvima iz LIFE programa, navedeno je u ovoj objavi.
Jedan odgovor
Top