Na Wall Streetu su u četvrtak Dow Jones i S&P 500 indeks porasli, dok je Nasdaq blago pao, a trgovalo se oprezno jer nije bilo značajnijih vijesti koje bi mogle usmjeriti tržište.
Dow Jones indeks je porastao 0,65 posto, na 42.322 boda, a S&P 500 0,41 posto, na 5.916 bodova. Nasdaq indeks pao je, pak, 0,18 posto, na 19.112 bodova.
Nakon jučerašnjeg rasta, S&P 500 je udaljen od svoje rekordne razine, dosegnute u veljači, samo četiri posto. To znači da je nadoknadio sve gubitke od početka travnja, kada je predsjednik SAD-a Donald Trump uzdrmao tržišta uvođenjem recipročnih carina.
U osam od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, piše Hina. cijene su dionica jučer porasle, a najviše u uslužnom i potrošačkom, oko dva posto.
Rast tržišta posljednjih tjedana ponajviše se pripisuje nadi ulagača da će trenutne carine biti smanjene, a da će Washington postići povoljne dogovore sa svojim najvećim trgovinskim partnerima.
“Ulagači očekuju dogovore i zato su cijene dionica nadoknadile gubitke. Ovu fazu bih nazvao ‘u očekivanju dogovora'”, kaže Dennis Dick, trgovac u tvrtki Triple D Trading.
I dalje se, međutim, vjeruje da postoji mogućnost jačanja inflacije. Jučer je najveći američki trgovački lanac Walmart upozorio da će ovoga mjeseca početi podizati cijene zbog carina.
Na azijskim se burzama u petak trguje oprezno. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u sedam sati u minusu 0,1 posto, no na putu je tjednih dobitaka.
Jutros su cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu pale između 0,5 i 0,8 posto, dok su u Japanu, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,1 i 0,5 posto.
Pročitajte još:
U fokusu ulagača je izvješće o bruto domaćem proizvodu (BDP) Japana, koje je pokazalo da je treće po veličini svjetsko gospodarstvo u prvom tromjesečju palo 0,2 posto u odnosu na prethodni kvartal, što je prvi pad u godinu dana.
No, BDP je u odnosu na isto lanjsko razdoblje porastao 1,7 posto.