Od ponoći raste cijena benzinskog goriva

Pixabay.com
Nove cijene goriva u Hrvatskoj, Foto: Pixabay.com

Na telefonskoj sjednici Vlade RH donesena je Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata prema kojoj će benzinsko gorivo od sutra biti skuplje, a cijena dizelskog goriva ostat će ista, priopćili su iz Vlade.

Sukladno novoj Uredbi, maloprodajne cijene računaju se prema osnovnoj cijeni fosilnog goriva u prethodnom razdoblju od dva tjedna, s ograničenom premijom od 0,1545 eura po litri za dizelsko i benzinsko gorivo, te 0,0781 euro po litri za plavi dizel, a u iznosu od 0,8429 eura po kilogramu smjese propan – butan za boce, odnosno 0,4116 eura po kilogramu za velike spremnike.

Uredba stupa na snagu 6. svibnja 2025., a ovakav režim vrijedit će za sljedeća dva tjedna.

Tako će benzinsko gorivo koštati 1,39 eura po litri, što je za 0,01 euro više. Cijena dizelskog goriva ostat će ista i iznositi 1,28 eura po litri, dok će se cijena plavog dizela smanjiti za 0,01 euro i iznositi 0,67 eura po litri.

UNP za spremnike koštat će 1,13 eura po kilogramu, za 0,01 euro manje, a cijena UNP-a za boce ostat će ista i iznositi 1,67 eura.

Vlada RH
Cijene goriva, Foto: Vlada RH

Da nema mjera Vlade i da se maloprodajne cijene u potpunosti slobodno formiraju na nivou premija energetskih subjekata prije prve Uredbe, benzin bi koštao 1,41 euro po litri, dizel 1,39 eura, a plavi dizel 0,76 eura, dok bi cijena UNP-a za spremnike iznosila 1,33 eura po kilogramu, a za boce 1,95 eura.

Podsjećamo, cijene nafte pale su danas za više od dva dolara po barelu tijekom azijskog trgovanja, jer je OPEC+ najavio dodatno ubrzanje povećanja proizvodnje nafte, što je izazvalo zabrinutost zbog povećane ponude na tržištu koje već ionako muči neizvjesna potražnja.

Terminski ugovori za Brent naftu jeftiniji su za 2,21 američki dolar, te iznose 59,08 dolara (54,24 eura) po barelu, dok američka West Texas Intermediate (WTI) nafta košta 56 dolara (51,40 eura) po barelu. Ova nafta jeftinija je za 2,29 dolara, prema Reutersu.

Krajem 2024. razgovarali smo s energetskim stručnjakom Igorom Dekanićem o cijenama nafte. Objasnio nam je tada da niske cijene nafte djeluju na usporavanje energetske tranzicije.

“S obzirom na sukob na Bliskom istoku svi su očekivali porast cijena nafte, ali do njega nije došlo. Očigledno je da stalna očekivanja globalnog usporavanja rasta pritišću cijene na niže”, kazao je Dekanić krajem listopada 2024. za Financije.hr.

3 Odgovora

  1. Zanemariv rast cijena goriva a i kad se desi pad ustedi se koji cent… nadajmo se ipak padu cijene goriva u budućnosti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari