Cijene nafte porasle su u četvrtak, nakon što su dan ranije pale za više od jednog dolara, a podršku su dobile zbog očekivanja u predstojećim trgovinskim pregovorima između Sjedinjenih Američkih Država i Kine – dvaju najvećih svjetskih potrošača nafte.
Terminski ugovori za Brent naftu skuplji su za deset centi i iznose 61,22 američka dolara (56,47 eura) po barelu, dok je američka West Texas Intermediate (WTI) nafta skuplja za 13 centi. Njom se trguje po cijeni od 58,20 dolara (53,69 eura) po barelu.
„Optimizam oko trgovinskih pregovora SAD-a i Kine ovog vikenda glavni je faktor koji podržava oporavak na tržištu nafte. Znakovi smirivanja trgovinskog rata poboljšali su tržišni sentiment, što je pokrenulo oporavak cijena nafte na tržištu koje je prethodno bilo preprodano“, izjavila je neovisna analitičarka tržišta Tina Teng.
Američki ministar financija Scott Bessent sastat će se 10. svibnja u Švicarskoj s glavnim kineskim ekonomskim dužnosnikom kako bi razgovarali o trgovinskom sukobu koji remeti globalno gospodarstvo, navodi Reuters. Budući da su SAD i Kina najveća svjetska gospodarstva, poremećaji izazvani njihovim trgovinskim sporom vjerojatno će usporiti rast potrošnje sirove nafte.
Američki predsjednik Donald Trump u srijedu je izjavio da je Kina pokrenula trgovinske razgovore, ali je dodao da nije spreman smanjiti američke carine na kinesku robu kako bi doveo Peking za pregovarački stol. Bessent je izjavio kako predstojeći pregovori predstavljaju tek početak, a ne „napredne“ razgovore.
Zabrinutost zbog slabe potražnje ograničila je rast cijena nafte nakon što je američka središnja banka (Fed) zadržala kamatne stope nepromijenjenima, ali je upozorila na povećane gospodarske neizvjesnosti.
„Fed je signalizirao da će kamatne stope vjerojatno ostati na čekanju dok ne postane jasnije kako carine utječu na gospodarstvo. To je ojačalo američki dolar, što je dodatno opteretilo šire tržište roba“, naveli su analitičari ING-a u izvješću u četvrtak.
Pročitajte još:
Jači američki dolar čini naftu denominiranu u dolarima skupljom za kupce koji koriste druge valute, što smanjuje potražnju.
Dodatne zabrinutosti izazvane su i porastom zaliha benzina u SAD-u prošlog tjedna, što je navelo analitičare na zaključak da potrošnja ne raste očekivanom dinamikom, iako SAD uskoro ulazi u ljetnu sezonu povećane potražnje.
Istovremeno, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici – poznati kao OPEC+ – planiraju povećati proizvodnju nafte, što će dodatno vršiti pritisak na cijene.