nVidia najavila gubitak 5,5 milijardi dolara zbog novih ograničenja na izvoz H20 čipova

Nvidia, ilustracija Foto: NVIDIA

Američki proizvođač čipova nVidia u utorak je najavio da će imati gubitke od 5,5 milijardi dolara koji proizlaze iz najnovijih državnih restrikcija za izvoz moćnih H20 čipova za umjetnu inteligenciju u Kinu, ključno tržište za taj njihov najpopularniji čip.

NVidijini čipovi za umjetnu inteligenciju su se našli u fokusu izvoznih restrikcija jer američki dužnosnici žele spriječiti prodaju najnaprednijih čipova Kini, budući da SAD pokušava zadržati prednost u utrci oko razvoja umjetne inteligencije. Nakon što su uvedene te restrikcije u studenom 2022., za vrijeme prethodnog predsjednika Bidena, nVidia je počela dizajnirati čipove za kinesko tržište koji bi bili unutar ograničenja koja nameće SAD.

Dionice nVidije su nakon objave te vijesti pale za oko 6 posto u popodnevnoj trgovini. Glasnogovornik američkog Ministarstva trgovine rekao je u utorak navečer da će izdati nova pravila za dozvole za izvoz američkih čipova, uključujući nVidijin H20, AMD-ov čip MI308, i njima slične poluvodiče. AMD nije odgovarao na medijske upite, mada su i njihove dionice pale, za oko 7 posto.

Za nVidiju je H20 najnapredniji čip koji se može kupiti u Kini, i ključan je za napore te kompanije da ostane uključena u sve veću kinesku industriju umjetne inteligencije. Velike kineske tvrtke, kao što su Tencent, Alibaba i vlasnik TikToka ByteDance proteklih su mjeseci povećavali svoje narudžbe za H20 čipove, zbog velike potražnje za jeftinim modelima umjetne inteligencije poput kineskog startupa DeepSeeka.

Iako H20 nije toliko brz u treniranju modela umjetne inteligencije, kao što su to neki drugi nVidijini čipovi koji se prodaju izvan Kine, ipak je konkurentan za primjenu umjetne inteligencije u procesu zaključivanja, kad AI modeli korisnicima pružaju odgovore na upite. Taj proces, i čipovi koji ga omogućavaju, sad ubrzano postaju najveći dio tržišta za AI čipove. Direktor nVidije Jensen Huang prošlog je mjeseca rekao da je nVidija u dobrom položaju da ima dominantnu ulogu u tom pomaku u AI industriji.

Međutim, u utorak su iz nVidije rekli da američka vlada nameće ograničenja za prodaju H20 čipova kineskim kupcima, zbog bojazni da bi se ti čipovi mogu koristiti za izgradnju superračunala. Iako H20 ima slabije računalne mogućnosti od nekih drugih jačih nVidijinih čipova, odlikuje ga mogućnost povezivanja s memorijskim čipovima i drugim računalnim čipovima konekcijama visoke propusnosti.

Te značajke koje se tiču memorije i povezivosti mogle bi H20 učiniti korisnim čipom za izgradnju superračunala, a SAD je još 2022. uveo ograničenja na prodaju tehnologije za superračunala u Kini. Nestranački think tank iz Washingtona Institut for Progress u utorak je izdao svoje priopćenje u kojem traži strože mjere za izvoz H20 čipova, u kojem tvrde da kineske kompanije već najvjerojatnije grade takve sustave.

“Barem je jedan od kineskih kupaca, Tencent, već ugradio H20 čipove u postrojenje koje se koristi za treniranje velikog AI modela, čime se vrlo vjerojatno krše već postojeće izvozne restrikcije koje ograničavaju upotrebu čipova u superračunalima koja nadilaze određene gabarite. Superračunalo kineske tvrtke DeepSeek koje koristi za treniranje svojeg V3 modela vrlo vjerojatno također krši te izvozne restrikcije,” naveli su u priopćenju.

NVidia je u utorak izjavila da ju je vlada SAD-a 9. travnja obavijestila da će za H20 čip ubuduće biti potrebna posebna dozvola za izvoz u Kinu, a 14. travnja je u odgovoru na upit iz nVidije rekla da će ta pravila biti na snazi na “neodređeno vrijeme.” Trenutno je nejasno koliko dozvola vlada SAD-a namjerava odobriti, ako ih uopće namjerava izdavati.

Takva odredba mogla bi nanijeti nVidiji gubitak od 5,5 milijardi dolara povezanih s H20 čipovima, u vidu troškova zaliha, izgubljenih narudžbi, i drugih financijskih obaveza, rekli su iz nVidije.

Vijest stiže tek dan nakon što je nVidia u ponedjeljak priopćila da planira izgradnju AI servera u vrijednosti do 500 milijardi dolara u SAD-u u naredne četiri godine, uz pomoć stranih partnera kao što je tajvanski TSMC, što je u skladu s ciljem Trumpove vlade za vraćanje proizvodnje u Ameriku.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari