Alphabetovom Googleu treba nametnuti stroge regulatorne mjere kako bi ga se spriječilo da koristi svoje modele umjetne inteligencije (AI) za nastavak posvemašnje dominacije u području pretraživanja interneta, rekao je u ponedjeljak odvjetnik američkog ministarstva pravosuđa na otvaranju povijesnog suđenja u kojem se Google optužuje za ilegalni monopol. Ishod tog slučaja mogao bi potpuno promijeniti izgled interneta i nakon dugo vremena skinuti s trona Google kao apsolutnog vladara pretraživanja.
Američko ministarstvo pravosuđa u ovom predmetu traži od suda da odobri naredbu se od Googlea zahtijeva da izdvoji i proda svoj preglednik Chrome, te da poduzme brojne druge mjere za okončanje ilegalnog monopola, koji je utvrđen sudskom odlukom u četvrtak. Tužitelji su svojem izlaganju usporedili ovu tužbu s povijesnim slučajevima antimonopolističkih tužbi koji su na kraju doveli do razbijanja telekomunikacijskog diva AT&T početkom 1980-ih i naftnog giganta Standard Oil prije više od stotinu godina.
“Došlo je vrijeme da poručimo Googleu, i svim drugim monopolistima koji ovo slušaju – a sigurno slušaju – da će doći do posljedica kada se krše antimonopolski zakoni,” rekao je odvjetnik ministarstva pravosuđa David Dahlquist u uvodnom govoru. Ministarstvo i široka koalicija glavnih državnih odvjetnika američkih saveznih država zahtijevaju od suda da naredi pravne lijekove za koje smatraju da trebaju obnoviti tržišno natjecanje u pretraživanju interneta, čak i u okolnostima u kojima pretraživanje evoluira na način da se sve više preklapa s generativnim AI proizvodima, kao što je ChatGPT.
“Pravni lijek ovog suda trebao bi biti okrenut prema budućnosti, i ne smije ignorirati ono što se već nalazi na obzoru,” rekao je Dahlquist, i dodao da Googleov monopol na pretraživanje interneta između ostalog i pomaže toj kompaniji u poboljšanju njegovih AI proizvoda, kao što je servis Gemini, preko kojeg se korisnike usmjerava na Googleovu tražilicu, ustvrdio je Dahlquist.
Iz dokumenata priloženih tužbi vidi se da Google mjesečno plaća naknadu Samsungu za defaultno instaliranje Googleove AI aplikacije Gemini na Samsungove uređaje kao što su pametni telefoni, a taj dogovor mogao bi se potencijalno produljiti do 2028. Iznosi o kojima se radi nisu javno objavljeni, no Dahlquist kaže da se radi o “ogromnoj svoti novca.”
Sudac američkog okružnog suda u Washingtonu Amit Mehta u kolovozu prošle godine je već presudio da su Googleovi ekskluzivni ugovori s proizvođačima uređaja u kojima Google plaća da njegova tražilica bude zadan kao servis pridonijeli očuvanju Googleovog monopola. Sud je tada utvrdio da Google kontrolira oko 90 posto tržišta pretraživanja interneta, i oko 95 posto pretraživanja preko telefona, a kompanija je samo 2021. platila proizvođačima 26,3 milijarde dolara za povlašteni tretman.
U utorak bi na suđenju iskaz trebao dati Nick Turley, direktor za razvoj proizvoda u konkurentskoj AI aplikaciji ChatGPT kompanije OpenAI.
Odvjetnik koji zastupa Google, John Schmidtlein, rekao je u svojoj uvodnoj izjavi da prijedlozi ministarstva pravosuđa predstavljaju “popis želja za konkurente koji žele iskoristiti prednosti Googleovih izvanrednih inovacija.” Konkurenti iz AI prostora također “žele državnu pomoć” iako im u natjecanju na tržištu ide sasvim dobro, kazao je Schmidtlein.
Google tvrdi da su njegovi AI proizvodi izvan teme predmeta o kojem se sudi, koji se fokusira na tražilice i internetsko pretraživanje, a usvajanje predloženih pravnih lijekova “spriječilo bi američke inovacije u ključnom prijelomnom trenutku,” rekla je izvršna direktorica Googlea Lee-Anne Mulholland u objavi na blogu u nedjelju. Google je već priopćio da će uložiti žalbu nakon konačne presude.
Državna tijela za provedbu propisa za suzbijanje monopola predložila su dalekosežne mjere koje bi trebale otvoriti tržište pretraživanja interneta i dati prednost novim konkurentima. Njihovi prijedlozi uključuju okončanje Googleovih ekskluzivnih ugovora s proizvođačima tableta i pametnih telefona kao što su Apple ili Samsung, zbog kojih je Google zadana tražilica u početnim postavkama na svim njihovim uređajima.
Google bi, između ostalog, morao ustupiti licencu za korištenje svojih rezultata pretraživanja konkurentima. Ministarstvo kaže i da bi, u slučaju da drugi pravni lijekovi ne uspiju obnoviti tržišno natjecanje, Google mogao biti prisiljen i prodati svoj mobilni operativni sustav Android.
S druge strane, Google tvrdi da bi se sud trebao zadržati samo na proglašavanju ugovora s proizvođačima ne-ekskluzivnima, tj. da bi trebao omogućiti drugim kompanijama da također plaćaju proizvođačima za uključenje njihovih servisa pretraživanja. Po njihovpj logici, ukidanjem Googleovih uplata proizvođačima uređaja i programerima internetskih preglednika povećale bi se cijene pametnih telefona, te bi se ugrozila egzistencija kompanija kao što je Mozilla, kojima je taj izvor prihoda ključan za opstanak.
Google zato namjerava na sud pozvati u svojstvu svjedoka predstavnike iz kompanija kao što su Mozilla, Verizon i Apple, koji su već pokušali intervenirati na strani Googlea u ovom slučaju. Apple je samo 2022. godine od Googlea primio oko 20 milijardi dolara za postavljanje Googlea kao defaultnog pretraživača u Appleovom mobilnom pregledniku Safariju kojeg koriste korisnici njihovih iPhone uređaja.
Cijeli ovaj predmet dio je antimonopolskih postupaka protiv velikih tehnoloških tvrtki koji su započeli još za vrijeme prve Trumpove vlade nakon 2016., i koje zasad nimalo ne usporava, unatoč očitom približavanju tehnološkog sektora prema Bijeloj kući. Pomoćnica ministrice pravosuđa Gail Slater i drugi dužnosnici ministarstva za borbu protiv monopola bili su u sudnici u ponedjeljak, kako bi pokazali da ovaj slučaj, započet pod Trumpom i zatim nastavljen pod bivšim predsjednikom Joeom Bidenom, traži nestranačke i nepristrane pravne lijekove, i ima “punu podršku ministarstva, I onog prošlog i onog danas,” rekao je Dahlquist.
Slater je u četvrtak proslavila pobjedu ministarstva u drugom, odvojenom, predmetu za monopolistiško ponašanje protiv Googlea, u kojem se radilo o njegovom dominantnoj ulozi u području oglašavanja i alata za oglašavanje. Taj predmet je pokrenut još za vrijeme Bidenovog mandata.
U tom predmetu, vođenom u Georgiji, sud je ustvrdio da je Google odgovoran za “namjerno stjecanje i održavanje monopolističke moći” na tržištu za poslužitelje reklama za nakladnike, kao i na tržištu za kupoprodaju oglasa koje posreduje između kupaca i prodavača oglasa.
Pročitajte još:
Tom odlukom otvario se put za novo ročište na kojem će se utvrditi što konkretno Google mora učiniti da se u tim područjima vrati narušena tržišna utakmica, što bi moglo uključivati rasprodaju nekih dijelova kompanije ili Googleovog oglašivačkog posla, na kojeg otpada više od tri četvrtine Googleovih prihoda. “Ovo bi moglo imati ogroman utjecaj na njihovo poslovanje, jer oglašavanje je Googleov core business, i uvjerljivu najveći udio profita ostvaruju od oglašavanja. U slučaju da dođe do ovakvog izdvajanja, Google više neće više moći koristiti sinergiju tih sustava, pa tako ni dijeljenje podataka o klijentima, a temeljem tih podataka znaju kako servirati, koje oglase, i gdje”, rekao je prošlog tjedna za Financije.hr IT stručnjak Marko Rakar.
U tom slučaju, u fokusu su bili poslužitelji oglašivačkog materijala za nakladnike, publisher ad servers, tj. platforme koje web stranice koriste za pohranu i upravljanje svojim inventarom za digitalno oglašavanje, te Googleove burze za preprodaju oglasa, ad exchanges, koje omogućavaju stranicama da zarađuju prodajom oglasa koje im preprodaje Google.