Nove Trumpove prijetnje carinama nisu utjecale na tržišta nafte

Pixabay.com
Radnik na naftnoj platformi, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte u ponedjeljak su blago smanjene – lipanjski terminski ugovori za naftu Brent jeftiniji su se za 0,2 posto i iznose 72,59 američka dolara (67,20 eura) po barelu, dok je američka West Texas Intermediate (WTI) sirova nafta jeftinija za 0,3 posto. Njena cijena po barelu na jutrošnjim trgovanjima iznosi 69,18 dolara (64,06 eura).

Tržišta nafte u ponedjeljak nisu reagirala na prijetnju američkog predsjednika Donalda Trumpa da će uvesti carine kupcima ruske nafte, jer je učinak šoka od niza prijetnji iz Bijele kuće počeo slabjeti među iskusnim trgovcima.

Trumpov neformalni prijedlog o uvođenju carina od 25 do 50 posto na svaku zemlju koja kupuje rusku naftu bio bi značajan za tržišta ako bi postao službena odluka, ali analitičari i trgovci dovode u pitanje ozbiljnost predsjednikove najnovije prijetnje.

Postoji određeni umor od najava američke administracije o carinama i sankcijama. Stoga mislim da tržište neće pretjerano reagirati dok ne dobijemo nešto konkretnije“, rekao je za Reuters Warren Patterson, voditelj strategije za robna tržišta u ING-u.

Kina i Indija glavni su kupci ruske sirove nafte, a njihov pristanak bio bi ključan za to da eventualne sekundarne sankcije ozbiljno ugroze izvoz drugog najvećeg svjetskog izvoznika nafte.

Nedavne američke sankcije protiv Moskve navele su kineske državne naftne kompanije da se distanciraju od ruske nafte – Sinopec i Zhenhua Oil obustavili su kupnje, dok su dvije druge tvrtke smanjile obujam isporuka dok procjenjuju usklađenost s novim propisima.

Međutim, u ponedjeljak ujutro nekoliko kineskih trgovaca nije bilo zabrinuto zbog najnovije prijetnje. Trojica trgovaca koji su razgovarali s Reutersom rekli su da zbog Trumpove neprestane politike dovođenja situacije do ruba ne pridaju previše pažnje njegovim izjavama.

Ako bi carine postale ozbiljna prijetnja, tržišta bi pratila koliko bi strogo ta politika bila provedena i bi li Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) povećala proizvodnju kako bi nadoknadila eventualni pad ruskog izvoza, rekli su analitičari.

Sekundarne sankcije koje su prošlog tjedna uvedene na venezuelansku naftu mogle bi poslužiti kao model za procjenu učinka sličnih mjera protiv Rusije, rekao je Patterson iz ING-a.

Kineski kupci već su pauzirali kupnje uoči stupanja tih sankcija na snagu u srijedu. Trgovci i analitičari očekuju da će se neke prodaje nastaviti kako kupci pronađu alternativne načine, osim ako Peking ne uvede potpunu zabranu.

Jedan odgovor

  1. ako Trump zaista uvede visoke carine, to bi moglo utjecati na globalnu trgovinu i gospodarski rast, što bi dugoročno moglo smanjiti potražnju za naftom. Trenutna stabilnost cijena pokazuje da tržišta čekaju konkretne poteze, a ne reagiraju automatski na političku retoriku.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari