Nove mjere za kinesko gospodarstvo – najavljena industrijska modernizacija, smanjenje duga, financijske reforme

Hina/Epa
Nezavršene zgrade, Peking, Kina, Foto: Hina/Epa/Andreas Martinez Casares

Kineski čelnici obećali su modernizirati industrijski kompleks zemlje, proširiti domaću potražnju, smanjiti dug i rizike u sektoru nekretnina, kao i provesti financijske i fiskalne reforme, objavili su državni mediji nakon ključnog sastanka Komunističke partije koji se održava otprilike svakih pet godina.

Peking želi poboljšati i sustav socijalne sigurnosti, zdravstvene zaštite i raspodjele prihoda te uvesti zemljišne reforme, prenosi službena novinska agencija Xinhua. U izvješću se navodi da će Kina “pojačati ulogu tržišnih mehanizama u gospodarstvu, stvoriti pravednije i dinamičnije tržišno okruženje i optimizirati učinkovitost raspodjele resursa”. Ponovljeno je i da Kina želi “aktivno proširiti domaću potražnju”.

“Ograničenja na tržištu bit će ukinuta, dok će se osigurati učinkovita regulacija kako bi se bolje održao red na tržištu i otklonili tržišni nedostaci”, navodi se u izvješću.

Na sastanku nije navedeno koje će promjene biti implementirane, ali je rečeno da bi “zadaci” trebali biti dovršeni do 2029. godine.

Očekuje se da će dokument s detaljnijim političkim planovima predstavljen na četverodnevnom zatvorenom sastanku članova središnjeg komiteta Komunističke partije predvođenog predsjednikom Xi Jinpingom biti objavljen narednih dana, prenosi Reuters.

U priopćenju je ponovno naglašena kineska potraga za novim proizvodnim snagama, a koji predviđa znanstvena istraživanja i tehnološka otkrića koja bi mogla modernizirati proizvodnju i pokrenuti novu eru visokog rasta.

Unaprijedit ćemo institucije i mehanizme za poticanje novih kvalitetnih proizvodnih snaga u skladu s lokalnim uvjetima”, navodi se u izvješću.

Drugo po veličini svjetsko gospodarstvo raslo je sporije od očekivanog u drugom tromjesečju, snažno se oslanjajući na industrijsku proizvodnju i vanjsku potražnju, dok su krizom pogođeni sektor nekretnina i potrošnja kućanstava nastavili razočaravati.

Kina je prije više od deset godina na sličnom sastanku obećala riješiti sve dublju neravnotežu između visokih ulaganja i razine proizvodnje te mlake potražnje. Međutim, umjesto usmjeravanja resursa prema potrošačima, ulijevao je novac u infrastrukturu i nekretnine, akumulirajući dugove neodrživom brzinom.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari