Njemačka tvrtka obrambene industrije Helsing lansirala je svoj prvi napadački dron HX-2 u trenutku kada raste zanimanje za autonomna oružja čija je učinkovitost došla snažno do izražaja u sukobu između Rusije i Ukrajine.
Helsing je tvrtka koja se bavi razvojem sigurnosno-obrambenih rješenja uz korištenje umjetne inteligencije. Ili, kako navode na svojoj web-stranici, korištenjem umjetne inteligencije za obranu demokracija.
Očekuje se da će Helsingov novi dron biti korišten kao štit protiv pokušaja invazije uzduž državne granice i protiv neprijateljskih kopnenih snaga.
Dron će se moći masovno proizvoditi i imat će sposobnost djelovanja u rojevima. Domet mu je 100 kilometara. Posjeduje sofisticirane osobine umjetne inteligencije i sposoban je za elektroničko ratovanje te sprečavanje ometanja upravljačkih funkcija, navodi Euronews.
Helsing tvrdi da se novi dronovi mogu proizvoditi uz niži jedinični trošak od tradicionalnih oružanih sustava jer se u masovnoj proizvodnji mogu koristiti sofisticirane tehnike 3-D printanja. Proizvodnja može doseći desetke tisuća primjeraka godišnje.
Nekoliko HX-2 dronova mogu tvoriti roj uz kontrolu samo jedne osobe. Tako mogu biti korišteni kao dio topničkih sustava.
Helsing nastoji prodati HX-2 saveznicima u NATO-u, uključivo Ujedinjeno Kraljevstvo.
“HX-2 kombinira masovnost, autonomiju i preciznost. Pojedinačni dronovi mogu se pouzdano obračunati s oklopnim ciljevima u složenim i zahtjevnim uvjetima. Ako se rasporedi uzduž granice može poslužiti kao moćno sredstvo odvraćanja neprijateljskih kopnenih snaga”, tvrdi suutemeljitelj Helsinga Niklas Köhler.
Pročitajte još:
Njegov partner Gundbert Scherf smatra da je HX-2 dobro rješenje u trenutku dok NATO hitno treba tehnologiju za zaštitu istočnoga krila.
Napominje da HX-2 omogućuje autonomiju djelovanja drona putem softwarea i umjetne inteligencije, ali i zadržava pun ljudski nadzor u novoj vrsti ratovanja.
Jedan odgovor
Izvrstan izum