Izvori čiste energije proizveli su ove godine najmanju količinu struje u Njemačkoj u više od jednog desetljeća što stvara svojevrsni upitnik nad ambicijom najvećeg europskog gospodarstva oko zelene tranzicije.
U prva četiri mjeseca ove godine proizvodnja električne energije iz čistih izvora iznosila je nešto manje od 80 teravata-sati (TWh), vidi se u podacima think-tanka Ember. To je 16 posto niže no u istom razdoblju lani.
Kako bi kompenzirali taj pad proizvodnje iz obnovljivih izvora njemačke energetske tvrtke su bile prisiljene podignuti proizvodnju iz fosilnih izvora za 10 posto na godišnjoj razini, pa je udio fosilnih goriva u proizvodnom miksu došao na najvišu razinu u zadnjih sedam godina, navodi Reuters.
Jasno je da bi svako veće zaostajanje ili usporavanje Njemačke u zelenoj tranziciji imalo učinka na cjelokupni plan Europske unije u tom pogledu.
Glavni uzrok pada proizvodnje iz obnovljivih izvora je smanjenja proizvodnja iz energije vjetra za 31 posto, odnosno proizvedeno je tek 39 TWh iz vjetra do kraja travnja. To je najmanja proizvodnja vjetroelektrana u prva četiri mjeseca još od 2017. iako je od tada njemački kapacitet u vjetroelektranama narastao za 30 posto.
Mala brzina vjetra je ključni krivac, a tvrtke mogu očekivati još manju proizvodnju na temelju vjetra u idućim mjesecima budući da njegova snaga doseže vrhunac u zimskim i proljetnim mjesecima. Udio proizvodnje struje iz vjetra u ukupnoj proizvodnji pao je s 34 posto u prva četiri mjeseca 2024. na ovogodišnjih 24 posto.
Ono što je dobro za proizvođače iz obnovljivih izvora je da solarne elektrane postižu vrhunac proizvodnje u ljetnim mjesecima, ali njihova proizvodnja ipak ne postiže one količine u proizvodnji koje postiže energija vjetra kada je na vrhuncu. To može značiti da će i u idućim mjesecima energetske tvrtke morati tražiti načine da popune potražnju drugim izvorima energije.
Od siječnja do travnja je uporaba ugljena za prozvodnju struje bila veća za 16 posto naspram istog razdoblja lani. Rasla je, logično, i emisija ugljičnog dioksida na gotovo 42 milijuna tona u odnosu na 36 milijuna tona u prva četiri mjeseca 2024.
Viša cijena prirodnog plina je donekle smanjila proizvodnju na temelju tog energenta koja je bila niža oko devet posto na godišnjoj razini.
Pročitajte još:
No, njemačke bi energetske tvrtke mogle opet više pribjeći prirodnom plinu budući da mu je cijena pala za oko trećinu od ovogodišnjeg vrhunca u veljači.
Time bi se smanjila količina emisija ugljičnog dioksida budući da termoelektrane na plin izbacuju više no dvostruko manje CO2 od onih na ugljen.
Jedan odgovor
Mora da je nekvalitetan vjetar u pitanju