Prema izvješću britanske udruge Tax Justice Network, koja se bavi zagovaranjem borbe protiv izbjegavanja poreza, države godišnje izgube oko 416 milijardi eura u poreznim prihodima zbog toga što se profit multinacionalnih tvrtki i bogatih pojedinaca prebacuje između različitih jurisdikcija.
Ujedinjeno Kraljevstvo sa svojim prekomorskim i ovisnim teritorijima slovi kao onaj tko najviše doprinosi gubitku korporativnih poreznih prihoda s udjelom od čak 26 posto.
Izvješće također navodi da je Europa s pridruženim teritorijima povezana s preko 70 posto globalne porezne evazije.
Stoga je zanimljivo vidjeti koja se područje najčešće razmatraju i koriste u međunarodnom planiranju poreznih obveza te koje države igraju važniju ulogu u omogućavanju praksi njihova umanjivanja.
Udruženje Tax Justice Network je razvilo indeks korporativnog poreznog raja koji ocjenjuje pojedine zemlje prema doprinosu u omogućavanju multinacionalnim tvrtkama da prebacuju profit i smanjuju porezna davanja.
Najviši skor imaju one zemlje i područja koje su najagresivnije u omogućavanju prilika za umanjivanje poreznih obveza.
Na vrhu se nalaze britanski prekomorski teritoriji – Britanski djevičanski otoci s 3.061 bodova, a slijede Kajmanski otoci i Bermuda, oba s preko 2.400 bodova.
Od europskih zemalja na vrhu je Švicarska kao četvrtoplasirana s 2.279 bodova, a na petom je mjestu najviše plasirana članica Europske unije (EU) Nizozemska s 1.945 bodova.
Među prvih deset su još otočni posjedi britanske krune Jersey, Isle of Man i Guernsey te članice EU-a Irska i Luksemburg. Ujedinjeno Kraljevstvo je na 12. poziciji s 894 boda.

Najviše bodova je među najvećim gospodarstvima EU-a skupila Francuska, i to 883 boda. Njemačka ima 590, a Španjolska 557 bodova. Najbolji skor ima Italija, tek 342 boda, u smislu da najviše ograničava mogućnost izbjegavanja poreznih obveza.
Od 45 europskih država i vezanih teritorija Hrvatska je sedma od dna ljestvice sa 137 bodova što znači da gotovo da nema prostora za izbjegavanje ili umanjivanje korporativnih poreznih plaćanja. Druga je pak strana medalje to što Hrvatska uopće ima relativno malo multinacionalnih tvrtki koje posluju na njezinom području.
Slovenija ima 79 bodova i četvrta je od dna. Iza su još samo Andora, San Marino i britanski karipski otok Montserrat.
Takozvani skor poreznog raja je drugi indikator kojega se koristilo u izvješću, a on mjeri razinu do koje zakoni i regulativa stvaraju priliku za izbjegavanje korporativnog poreza, bilo da je to namjerno ili ne.
Opet je tu na vrhu osam britanskih prekomorskih teritorija i onih ovisnih o kruni s najvećim mogućom dodijeljenom brojkom 100. Rezultat Ujedinjenog Kraljevstva je 59 i plasman je 30. mjesto.

Švicarska je na devetom mjestu s brojkom 89 ispred članica EU-a Cipra, Irske, Malte i Nizozemske.
Najniži skor imaju Slovenija (48) i Portugal (46). Hrvatska brojka je 55 i nalazi se na devetom mjestu od dna ljestvice.
Upotrebljen je u analizi i indikator koji mjeri koliko financijskih transakcija multinacionalnih korporacija ulazi na područje ili izlazi s područja pojedinih jurisdikcija.
U tom smislu na Europu i njezine prekomorske teritorije otpada 61 posto udjela u globalnim financijskim aktivnostima multinacionalnih tvrtki, a najveći pojedinačni udio od 16 posto ima opet Ujedinjeno Kraljevstvo i prekomorski teritoriji vezani za tu zemlju.
Nizozemska, kao zemlja koja udomaćuje mnoge multinacionalne tvrtke, je pojedinačno na vrhu s 11,1 posto, a drugi je Luksemburg s 8,8 posto i treće zasebno Ujedineno Kraljevstvo s 8,3 posto. Hrvatska ima tek udio od 0,1 posto.

Kada neka zemlja ponudi porezne olakšice ili preferencijalni porezni položaj multinacionalnim tvrtkama tada one obično plate u konačnici manji korporativni porez no što je službena stopa.
Tako je primjerice korporativna porezna stopa u Luksemburgu 24 posto, no uz poticaje i olakšice ona se može svesti na 0,3 posto.
U Švicarskoj je korporativni porez 19,7 posto, a najmanja moguća stopa korporativnog oporezivanja 2,6 posto. U Irskoj je stopa 12,5 posto, no u konačnici se može svesti na praktično nula posto.
Pročitajte još:
Najveća je razlika vidljiva na Malti gdje je korporativni porez nominalno 35 posto, a najmanja moguća stopa oporezivanja pet posto. Velika je razlika vidljiva i u Nizozemskoj, 25,8 posto naspram pet posto.
Hrvatska spada među zemlje u kojima nema takve razlike jer naprosto se korporacije oporezuju stopom od 18 posto.
2 Odgovora
Da, da. Povezani raj za izbjegavanje plaćanja poreza u matičnim državama.
Nažalost, Hrvatska još uvijek nema takve uvjete.