Nekretnine u Danskoj najpovoljnije, Hrvatska među najskupljim

Stockcake.com
Kupovina nekretnine, Foto: Stockcake.com

Najpovoljnija zemlja u Europi za kupnju kuće, u odnosu na prosječni prihod, je Danska, prema novom izvješću BestBrokers.com. Prosječna cijena nekretnine od 100 četvornih metara jednaka je 114 neto plaća u Danskoj, što ovu sjevernu zemlju svrstava u najpristupačniju zemlju u Europi za kupnju kuće, pokazuje izvješće.

U međuvremenu, Danska je rangirana kao najskuplja zemlja u Europskoj uniji u 2023. godini, gdje su cijene roba i usluga bile su 43 posto iznad prosjeka EU, s prosječnom godišnjom plaćom koja je sedma najveća u Europi.

“Budući da se cijene i prihodi značajno razlikuju od jedne do druge zemlje, tim BestBrokersa odlučio je ispitati tržište nekretnina kroz to koliko je mjeseci plaće potrebno za kupnju kuće u raznim europskim zemljama”, stoji u njihovom izvješću, koje prenosi Euronews.

Poredak pristupačnosti temelji se na podacima koji ispituju cijene kuća, prosječni neto mjesečni prihod, inflaciju i “prave” hipotekarne kamatne stope, što su hipotekarne stope usklađene s inflacijom, u 62 zemlje u svijetu.

Prema ovom izvješću, Irska i Švedska su druga i treća najpovoljnija zemlja u Europi, sa 123 odnosno 129 neto plaća, što je dovoljno za kupnju kuće od 100 četvornih metara. To je otprilike deset godina godišnjih plaća.

Na dnu ljestvice u Europi su Češka i Slovačka. U Slovačkoj, prosječna kuća od 100 četvornih metara stoji 297 puta više od prosječne plaće koja bi se mogla zaraditi tijekom gotovo 25 godina. Ako netko može uštedjeti pola svoje neto plaće, i dalje će čekati 50 godina provedenih u energičnoj štednji kako bi posjedovao kuću za obitelj. Da bi kupili kuću u Hrvatskoj, prema ovim podacima, potrebno vam je 238 plaća.

Međutim, brojanje potrebnih plaća je izvedeno bez potrošnje na hranu, smještaj, brigu o djeci ili bilo što drugo što bi osoba mogla trebati ili željeti.

Jedan od ključnih podataka za analizu cijena i pristupačnosti kuća bilo je brojanje stvarnih hipoteka u svakoj zemlji. Studija je koristila podatke o hipotekarnim stopama i projiciranim stopama inflacije za treće tromjesečje 2024. kako bi saznala “stvarne” hipotekarne stope za treće tromjesečje 2024. u različitim zemljama.

Stvarna hipotekarna kamatna stopa odražava stvarni trošak sredstava za zajmoprimca i stvarni prinos za zajmodavca”, stoji u izvješću. Najviša stvarna kamatna stopa na hipotekarne kredite je u Rusiji, gdje je državni hipotekarni program završio u srpnju 2024.

Na temelju ovog izračuna, druge europske zemlje s visokim stvarnim stopama hipoteka uključuju Latviju sa 6,65 posto i Poljsku s 5,1 posto. U Njemačkoj je stopa 1,85, u Velikoj Britaniji 1,77 posto. Stvarna stopa hipoteke u Francuskoj iznosi 1,13 posto, Italiji 0,99 a Nizozemskoj 0,96 posto.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari