Najpovoljnija zemlja u Europi za kupnju kuće, u odnosu na prosječni prihod, je Danska, prema novom izvješću BestBrokers.com. Prosječna cijena nekretnine od 100 četvornih metara jednaka je 114 neto plaća u Danskoj, što ovu sjevernu zemlju svrstava u najpristupačniju zemlju u Europi za kupnju kuće, pokazuje izvješće.
U međuvremenu, Danska je rangirana kao najskuplja zemlja u Europskoj uniji u 2023. godini, gdje su cijene roba i usluga bile su 43 posto iznad prosjeka EU, s prosječnom godišnjom plaćom koja je sedma najveća u Europi.
“Budući da se cijene i prihodi značajno razlikuju od jedne do druge zemlje, tim BestBrokersa odlučio je ispitati tržište nekretnina kroz to koliko je mjeseci plaće potrebno za kupnju kuće u raznim europskim zemljama”, stoji u njihovom izvješću, koje prenosi Euronews.
Poredak pristupačnosti temelji se na podacima koji ispituju cijene kuća, prosječni neto mjesečni prihod, inflaciju i “prave” hipotekarne kamatne stope, što su hipotekarne stope usklađene s inflacijom, u 62 zemlje u svijetu.
Prema ovom izvješću, Irska i Švedska su druga i treća najpovoljnija zemlja u Europi, sa 123 odnosno 129 neto plaća, što je dovoljno za kupnju kuće od 100 četvornih metara. To je otprilike deset godina godišnjih plaća.
Na dnu ljestvice u Europi su Češka i Slovačka. U Slovačkoj, prosječna kuća od 100 četvornih metara stoji 297 puta više od prosječne plaće koja bi se mogla zaraditi tijekom gotovo 25 godina. Ako netko može uštedjeti pola svoje neto plaće, i dalje će čekati 50 godina provedenih u energičnoj štednji kako bi posjedovao kuću za obitelj. Da bi kupili kuću u Hrvatskoj, prema ovim podacima, potrebno vam je 238 plaća.
Međutim, brojanje potrebnih plaća je izvedeno bez potrošnje na hranu, smještaj, brigu o djeci ili bilo što drugo što bi osoba mogla trebati ili željeti.
Jedan od ključnih podataka za analizu cijena i pristupačnosti kuća bilo je brojanje stvarnih hipoteka u svakoj zemlji. Studija je koristila podatke o hipotekarnim stopama i projiciranim stopama inflacije za treće tromjesečje 2024. kako bi saznala “stvarne” hipotekarne stope za treće tromjesečje 2024. u različitim zemljama.
Pročitajte još:
“Stvarna hipotekarna kamatna stopa odražava stvarni trošak sredstava za zajmoprimca i stvarni prinos za zajmodavca”, stoji u izvješću. Najviša stvarna kamatna stopa na hipotekarne kredite je u Rusiji, gdje je državni hipotekarni program završio u srpnju 2024.
Na temelju ovog izračuna, druge europske zemlje s visokim stvarnim stopama hipoteka uključuju Latviju sa 6,65 posto i Poljsku s 5,1 posto. U Njemačkoj je stopa 1,85, u Velikoj Britaniji 1,77 posto. Stvarna stopa hipoteke u Francuskoj iznosi 1,13 posto, Italiji 0,99 a Nizozemskoj 0,96 posto.
11 Odgovora
nema smisla
Selimo svi u Dansku
Lako je kod nas sve skuplje?
Ljudi znaju raditi
Pa normalno, sa europskim cijenama a hrvatskim plačama
Doslovno: “Ko to može platiti?!”
Nista novo.
Strasno svaki dan sve skuplje valjda ce to stat.
Ne cudi me. Cudi me samo kako to da nije jos skuplje. Zalosno.
Ajde bas dobro da smo i najskuplji, da nismo samo u sportu najbolji. Zalosno
Znaci nista se vidim ne mijenja. Osim sto je vjerojatno jos i poskupilo.