Cijene nafte porasle su u srijedu, smanjujući gubitke iz prethodnog dana, dok se fokus vratio na moguće poremećaje u opskrbi zbog sankcija ruskim tankerima. Ipak, rast je bio ograničen jer tržište čeka više jasnoće o njihovom učinku.
Terminski ugovori za Brent naftu porasli su za 11 centi na 80,03 američka dolara (73,60 eura) po barelu. Američka WTI nafta porasla je za 23 centa na 77,73 dolara (71,50 eura) po barelu.
Cijene su dan ranije smanjene nakon što je Američka uprava za energetske informacije (EIA) predvidjela da će nafta biti pod pritiskom u naredne dvije godine jer će ponuda nadmašiti potražnju.
“Glavni pokretač trenutačno su sankcije na rusku naftu, dodatno pojačane nizom jačih ekonomskih podataka iz SAD-a. Ključno pitanje ostaje koliko će ruske opskrbe nestati s globalnog tržišta i mogu li alternativne mjere nadoknaditi manjak,” rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg iz IG-a. Napomenuo je i da bi nafta, u kraćim rokovima, mogla izgubiti dio naglih dobitaka iz prošlog tjedna.
Tržište je u srijedu dobilo podršku i od pada zaliha sirove nafte u SAD-u, najvećem svjetskom potrošaču nafte, prema izvješću Američkog instituta za naftu (API) objavljenom kasno u utorak.
“Cijene nafte jačaju u ranoj trgovini u Aziji danas nakon što su API podaci pokazali da su zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog tjedna pale više od očekivanog,” izjavili su analitičari iz ING-a.
Analitičari su dodali da, iako su zalihe u glavnom skladištu u Cushingu, Oklahoma, porasle za 600.000 barela, one su i dalje povijesno niske. Cushing je lokacija za isporuku WTI terminskih ugovora.
API je izvijestio da su zalihe sirove nafte u SAD-u pale za 2,6 milijuna barela u tjednu zaključno s 10. siječnja, prema tržišnim izvorima koji su citirali podatke API-ja. Također su dodali da su zalihe benzina porasle za 5,4 milijuna barela, dok su zalihe destilata povećane za 4,88 milijuna barela.
Reutersova anketa pokazala je da analitičari očekuju pad američkih zaliha sirove nafte za oko 1 milijun barela u tjednu zaključno s 10. siječnja. Podaci o zalihama iz EIA-e, statističkog odjela američkog Ministarstva energetike, trebaju biti objavljeni tijekom dana.
Pročitajte još:
U utorak je EIA smanjila svoju procjenu globalne potražnje za 2025. godinu na 104,1 milijun barela dnevno, dok očekuje da će ponuda nafte i tekućih goriva prosječno iznositi 104,4 milijuna barela dnevno.
Predviđa se da će cijene Brenta pasti za osam posto i prosječno iznositi 74 dolara (68,10 eura) po barelu u 2025., a zatim pasti na 66 dolara (60,70 eura) po barelu u 2026. godini.
WTI bi, prema procjenama analitičara, prosječno iznosio 70 dolara (64,40 eura) u 2025. te pao na 62 dolara (57 eura) naredne godine.