Cijene nafte porasle su nakon velikog smanjenja kamatnih stopa od strane američke središnje banke, ali rast je ograničen zbog zabrinutost oko globalne potražnje.
Terminski ugovori sirove nafte Brent za studeni porasli su za 36 centi, ili 0,5 posto, na 74,01 dolar po barelu, dok su terminski ugovori za sirovu naftu West Texas Intermediate (WTI) za listopad porasli za 34 centa, ili 0,3 posto, na 71,15 dolara po barelu. Referentne vrijednosti su se oporavile nakon pada u ranoj trgovini u Aziji.
Američka središnja banka snizila je u srijedu kamatne stope za pola postotnog boda. Smanjenje kamatnih stopa obično potiče gospodarsku aktivnost i potražnju za energijom, no tržište smatra da je to znak slabijeg američkog tržišta rada koje bi moglo usporiti gospodarstvo.
Slaba potražnja kineskog gospodarstva koje usporava također je nastavila utjecati na cijene. Proizvodnja rafinerija u Kini usporila je u kolovozu peti mjesec zaredom, pokazali su podaci zavoda za statistiku.
Rast kineske industrijske proizvodnje također je prošlog mjeseca usporio na najnižu razinu u pet mjeseci, prenosi Reuters, a maloprodaja i cijene novih kuća dodatno su oslabile.
Tržišta su također pratila događaje na Bliskom istoku jer su komunikacijski uređaji koje koristi libanonska oružana skupina Hezbollah eksplodirali u srijedu nakon sličnih eksplozija prethodnog dana. Sigurnosni izvori rekli su da je odgovorna izraelska obavještajna agencija Mossad, ali izraelski dužnosnici nisu komentirali napade.
Pročitajte još:
Analitičari Citija kažu da očekuju protusezonski manjak tržišta nafte od oko 400.000 barela dnevno kako bi se podržale cijene sirove nafte Brent u rasponu od 70 do 75 dolara po barelu tijekom sljedećeg tromjesečja, ali to bi bilo privremeno.
“Kako se prema većini predviđanja globalna bilanca nafte u 2025. pogoršava, još uvijek očekujemo ponovno slabljenje cijena u toj godini i da će Brent iznositi do 60 dolara po barelu”, rekli su iz Citija.
Jedan odgovor
A i potražnja je nesto slabija