Cijene nafte pale su u petak popodne za 8 posto, na najnižu razinu od vrhunca pandemije koronavirusa iz 2021., uslijed odgovora Pekinga na američke carine I eskalacije trgovinskog rata sa SAD-om. Kina je u petak najavila uvođenje dodatnih nameta od 34 posto na svu robu iz SAD-a, počevši od 10. travnja.
Države širom svijeta najavile su odmazdu nakon što je američki predsjednik Trump najavio porez na uvoz i time podigao trgovinske barijere na najvišu razinu u posljednjih stotinjak godina, što je očekivano dovelo do pada na svim svjetskim financijskim tržištima.
Budućnosnice za brent sirovu naftu pale su za 5,30 dolara, ili 7,6 posto, na 64,84 dolara za barel, dok je cijena za West Texas Intermediate naftu pala za 5.47 dolara, ili 8,2 posto, na razinu od 61,48 dolara za barel. Obje referentne vrijednosti su i prije kineske najave bile u padu, i išle prema najvećem tjednom gubitku u više od dvije godine.
“Agresivni kineski odgovor na američke cariname potvrđuje da idemo prema globalnom trgovinskom ratu, ratu u kojem neće biti pobjednika i koji će naštetiti gospodarskom rastu, kao i potražnji za ključnim sirovinama, kao što su nafta i rafinirani naftni proizvodi,” rekao je Ole Hansen iz Saxo Bank.
Pad cijena je početkom dana bio potaknut odlukom kluba izvoznika nafte OPEC+ da ubrzaju već dogovorene planove za povećanje proizvodnje. OPEC+ želi da se njihova kolektivna proizvodnja vrati na 411.000 barela dnevno (bpd) do svibnja, u odnosu na prethodno planiranih 135.000 bpd-a.
Uvoz nafte, plina i rafiniranih proizvoda izuzet je od Trumpovih nameta, no njegove mjere bi svejedno mogle potaknuti inflaciju, usporiti gospodarski rast i intenzivirati trgovinske sporove – što sve utječe na cijene nafte. Analitičari Goldmana Sachsa reagirali su oštrim smanjenjem prognozirane cijene Brenta i WTI nafte za prosinac 2025., za po 5 dolara, tj. Sada očekuju da će cijena krajem ove godine biti 66, odnosno 62 dolara po barelu.
Pročitajte još:
“Rizik za našu prognozu sniženih cijena nafte jest da će one možda biti još niže, posebice u 2026. godini, s obzirom na sve veću opasnost od globalne recesije, kao i u manjoj mjeri veće ponude nafte koju OPEC+ stavlja na tržište,” rekao je šef odjela za trgovanje naftom Daan Struyven u Goldman Sachsu.
No, dok cijene nafte idu dolje, u Hrvatskoj se događa suprotno. U petak je RTL Hrvatska doznao, ne navodeći izvor, da će od sljedećeg tjedna poskupiti gorivo u Hrvatskoj. Tako će, tvrdi RTL, nova cijena litre Eurosuper sada biti 1,47 eura, što je povećanje od 3 centa, dok će Eurodizel koštati 1,37 eura, tj. 2 centa više. Plavi dizel također poskupljuje, na 0,76 eura, ili 2 centa više.
8 Odgovora
Super
Globalna trgovinska politika postaje sve ekstremnija! Peking je povukao potez koji će se osjetiti na svjetskom tržištu. Pad cijena nafte? To je tek početak kaosa… 🚢🔥
Sve je to politika
Politika…
Neka su države širom svijeta najavile odmazdu nakon što je američki predsjednik Trump najavio porez na uvoz i time pokrenuo trgovinski rat na najvišu razinu u posljednjih stotinjak godina.Ne treba mu popustiti nego ‘pokazati zube “,samo tako nastavite-podržavam 💪🤩
Zasto u Hrvatskoj gorivo poskupljuje?
Može to i niže
Politicke igre