Farmaceutska industrija u Republici Hrvatskoj ima dugogodišnju tradiciju a intenzivnije se počela razvijati početkom 19. stoljeća. Farmaceutska vještina učila se u sklopu Sveučilišta u Zagrebu još od njegovog osnutka. Godine 1882. otvoren je Farmaceutsko-biokemijski fakultet u Zagrebu, kao IV. samostalni fakultet na Sveučilištu i do danas je ostao jedini fakultet toga smjera u Hrvatskoj.
Otkriće inovativnog antibiotika azitromicina, svrstalo je Hrvatsku u jednu od dvadeset zemalja u svijetu koja se može pohvaliti razvojem potpuno novog lijeka.
Gabrijela Kobrehel, Gorjana Radobolja-Lazarevski, Zrinka Tamburašev i Slobodan Đokić znanstvenici su Plivinog Istraživačkog instituta koji su prije više od tri desetljeća otkrićem azitromicina Plivu i Hrvatsku pridružili elitnim, malobrojnim farmaceutskim kompanijama i državama s vlastitim lijekom.
Azitromicin, tada novi antibiotik širokog antibakterijskog spektra sa superiornim svojstvima u liječenju raznovrsnih infekcija, sintetiziran je i patentno zaštićen 1981. godine, a proizvodnja gotovog lijeka pod zaštićenim imenom Sumamed započela je sedam godina kasnije, 1988. godine.
Pliva Hrvatska, jedan od najvećih proizvođača lijekova u Hrvatskoj i EU, danas je internacionalna kompanija i dio je Teva grupe, jedne od najvećih farmaceutskih kompanija u svijetu.
Proizvodi i izvozi više nego ikada prije u svojoj povijesti, a azitromicin je sve ovo vrijeme bio i ostao jedan od najuspješnijih svjetskih antibiotika.
Uz to što je među najvećim gospodarskim subjektima u Hrvatskoj, PLIVA je i jedan od vodećih izvoznika: skoro 90 posto proizvoda namijenjeno je izvozu, a najveća tržišta su SAD i zemlje EU. Zahvaljujući odobrenjima američke Uprave za hranu i lijekove (FDA), britanske Agencije za lijekove i medicinske proizvode (MHRA) te ostalih relevantnih europskih agencija, PLIVA je svrstana među proizvođače koji ispunjavaju svjetske standarde kvalitete potrebne za globalno tržište.
U 2023. godini, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, ostvarila je ukupni prihod od 730.116.279,9 eura dok je ostvarena dobit iznosila 79.577.112,61 eura. Broj zaposlenih iznosio je 3.008 a prosječna mjesečna isplaćena bruto plaća iznosila je 2.916,85 eura.
Osim Plive (Teva), najvećeg proizvođača lijekova u regiji, u Republici Hrvatskoj uspješno posluju još pedesetak proizvođača farmaceutskih pripravaka, koji su u 2023. godini, prema podacima CompanyWalla, zapošljavali ukupno 6.106 radnika.
Po ukupnim ostvarenim prihodima, iza Plive je JGL – Jadran Galenski laboratorij d.d. iz Rijeke.
Priča o uspjehu JGL-a dobila je na zamahu po izlasku iz okrilja Ljekarne „Jadran“, 1991. godine, neposredno nakon sloma Jugoslavije te s početkom proizvodnje generičkih lijekova u kategoriji esencijalnih lijekova. Radilo se o lijekovima malih serija koji velikoj farmaceutskoj industriji nisu bili interesantni jer nisu bili isplativi.
Njihov Aqua Maris sprej, predstavljen 1999. godine, jedan je od najpoznatijih pripravaka, s Carbomedom, aktivnim medicinskim ugljenom koji je predstavljen 1991. godine. JGL Grupa danas posluje na ukupno 60 tržišta svijeta i također su jedan od najvećih izvoznika.
U 2023. godini ova tvrtka ostvarila je ukupni prihod od 133.681.591,4 eura dok je ostvarena dobit, prema podacima CompanyWalla, iznosila 13.084.736,12 eura. Prosječna mjesečna bruto plaća iznosila je 2.648,33 eura a tvrtka je imala 738 zaposlenika.
Treća po ostvarenim prihodima u 2023. godini jeste i tvrtka Belupo, članica Podravka Grupe, koja strateški orijentirana na povećanje izvoza i razvoj novih proizvoda koji zadovoljavaju potrebe zahtjevnog inozemnog tržišta, pa se u zemljama središnje i istočne Europe gdje ima vlastita predstavništva i tvrtke, razvija i raste.
Lijekove proizvode od 1971. godine, a prva tvornica lijekova Belupo, puštena je u rad u jesen 1972. godine u Ludbregu. Od 1980. moderniziraju proizvodnju i šire se u tvornicu u Koprivnici. Ni u 21. stoljeću razvoj ne staje: otvara se tvornica krema i gelova te nova tržišta. 2015. počinje izgradnja, a 2017. proizvodnja u novoj tvornici krutih, polukrutih i tekućih lijekova
Lijek Neofen je među najnagrađivanijim brandom istraživanja Trusted Brands u kategoriji sredstva za ublažavanje bolova a tvrtka je i nagrađena “Zlatnim ključem” za najboljeg izvoznika na tržište Ruske Federacije u 2018. godini.
Pročitajte još:
U 2023. godini, prema podacima CompanyWalla, ova je tvrtka ostvarila prihod od 116.635.88 eura a ostvarena dobit iznosila je 20.295.230,41 eura. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenom u 2023. godini iznosila je 2.309,89 eura. Belupo je u 2023. godini zapošljavao 1.032 zaposlenika.
Proizvodnja farmaceutskih pripravaka u Hrvatskoj ima i dalje trend snažnog rasta i značajan utjecaj na proizvodnju cijele industrije.
26 Odgovora
Bravo za top 20
bravooo
Kao i u ostalim zemljama svijeta
Ljekovi su zakon!
ma
Uvjerljivi broj 1
da da
Biznis s lijekovima cvate..
da
Kako biznis s lijekovima cvate
Wow bas lijepo
bas bas
Ok
hahaha
Ma da
Nisam ni sumnjao da je drugacije!
Tako je.
Super
toop
Ne mo’š ne voljet’ antibiotike.
hahaha da
Super
Je istina je to.
Tako je Nina!
Nezgodno…
stari moj…