Cijene nafte nastavile su padati u srijedu te su na putu da zabilježe najveći mjesečni pad u više od tri godine, jer je globalni trgovinski rat narušio izglede za potražnju za gorivom, dok su strahovi od rasta opskrbe dodatno opteretili tržište.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu pali su za 75 centi, na 63,50 američka dolara (59,32 eura) po barelu. Terminski ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu niži su za 79 centi i s njom se trguje za 59,63 dolara (55,71 eura) po barelu.
Oba naftna mjerila pala su nakon što je američki predsjednik Donald Trump 2. travnja najavio carine na sav uvoz u SAD. Potom su dodatno pala na najniže razine u četiri godine, nakon što je Kina uzvratila vlastitim carinama na američki uvoz, potaknuvši trgovinski rat između dvije najveće zemlje potrošače nafte.
Prema anketi agencije Reuters, Trumpove carine vjerojatno će globalno gospodarstvo gurnuti u recesiju ove godine. Kineska industrijska aktivnost pala je u travnju najbrže u posljednjih 16 mjeseci, pokazalo je u srijedu jedno istraživanje u tvornicama.
Zabrinutost za potražnju u uvjetima trgovinskog rata narušila je povjerenje investitora, rekao je glavni strateg za robna tržišta banke ANZ, Daniel Hynes.
„Također postoje bojazni da je nedavna snaga u američkim gospodarskim podacima bila samo privremena, uzrokovana gomilanjem zaliha prije uvođenja carina, što sada izgleda kao da jenjava“, dodao je Hynes.
Povjerenje američkih potrošača palo je u travnju na najnižu razinu u gotovo pet godina zbog sve većih briga oko carina, pokazali su podaci u utorak.
Nedavni znakovi smirivanja trgovinskih napetosti, uključujući dva naloga koja je Trump potpisao u utorak kako bi ublažio učinke carina na automobile, donekle su umirili globalne ulagače.
Unatoč tome, analitičari smatraju da će tržište nafte i dalje biti pod pritiskom jer administracija predsjednika Trumpa nastavlja stavljati naglasak na niže cijene nafte kako bi obuzdala inflaciju.
Na cijene nafte dodatno su negativno utjecali i strahovi od povećanja opskrbe iz Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih saveznika, poznatih kao OPEC+.
Pročitajte još:
Nekoliko članica OPEC+ predložit će povećanje proizvodnje i u lipnju, drugog mjeseca zaredom, rekli su prošlog tjedna izvori za Reuters. Grupa će se sastati 5. svibnja kako bi raspravila planove proizvodnje.
Što se tiče ponude, zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog su tjedna porasle za 3,8 milijuna barela, rekli su tržišni izvori u utorak, pozivajući se na podatke Američkog instituta za naftu. Prema anketi Reutersa, analitičari u prosjeku očekuju povećanje zaliha sirove nafte u SAD-u za 400.000 barela u prošlom tjednu.
Jedan odgovor
Brzo se i to okrene, ništa nije konstantno kad je u pitanju poslovanje takvim sirovinama.