Cijene nafte porasle su za više od jednog dolara po barelu nakon što je ubojstvo Ismaila Haniyeha, vođe Hamasa, u Iranu pojačalo napetosti na Bliskom istoku, ali i dalje je prisutna zabrinutost zbog slabe potražnje u Kini.
Terminski ugovori sirove nafte Brent porasli su za 1,39 dolara, ili 1,8 posto, na 80,02 dolara po barelu, dok je aktivniji listopadski ugovor iznosio 79,41 dolara, što je povećanje od 1,34 dolara.
Terminski ugovori američke West Texas Intermediate (WTI) nafte porasli su za 1,38 dolara ili 1,9 posto na 76,11 dolara po barelu. I Brent i WTI pali su u utorak za oko 1,4 posto, zaključivši trgovanje na najnižim razinama u sedam tjedana.
Brent i WTI su na putu da u srpnju zabilježe najveći mjesečni gubitak od listopada 2023. zbog dugotrajne zabrinutosti oko kineske potražnje i očekivanja da će se Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznika predvođenih Rusijom (OPEC+) pridržavati svog dogovora o smanjenju proizvodnje. Najviši predstavnici iz grupe OPEC+ održat će online sastanak zajedničkog ministarskog nadzornog odbora (JMMC) u četvrtak.
Usporavanje potražnje za gorivom u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte i najvećem doprinositelju rasta globalne potražnje, također opterećuje naftna tržišta.
Kineska proizvodna aktivnost u srpnju se smanjila već treći mjesec, održavajući očekivanja da će Peking morati pokrenuti više poticaja jer dugotrajna imovinska kriza i nesigurnost radnih mjesta koče rast.
Pročitajte još:
U Sjedinjenim Državama, zalihe sirove nafte, benzina i destilata pale su prošli tjedan, prema brojkama Američkog instituta za naftu.
Prema Reutersu, zalihe sirove nafte u prosjeku su pale za 1,1 milijun barela u tjednu do 26. srpnja 2024.
Jedan odgovor
Ludilo