Cijene nafte niže su u utorak nakon što je američki predsjednik Donald Trump postavio rok od 50 dana za okončanje rata u Ukrajini i izbjegavanje sankcija, što je umanjilo neposredne zabrinutosti u vezi s opskrbom.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu pojeftinili su za 12 centi, na 69,09 američkih dolara (64,01 eura) po barelu, dok su terminski ugovori za američku WTI naftu niži za 16 centi, na 66,82 dolara (61,92 eura). Oba su ugovora prethodnog dana zaključila trgovanje s gubitkom većim od jednog dolara.
„Ublaženi Trumpov stav o sankcijama na rusku naftu smanjio je strahove od nestašice, dok njegovi carinski planovi nastavljaju pojačavati ekonomske pritiske“, rekla je Priyanka Sachdeva, viša analitičarka tržišta u tvrtki Phillip Nova.
Ako Trump doista provede najavljene sankcije, to bi „drastično promijenilo izglede za tržište nafte“, naveli su analitičari ING-a u bilješci, prenosi Reuters.
„Kina, Indija i Turska najveći su kupci ruske sirove nafte. Morali bi odvagnuti koristi od kupnje ruske nafte po sniženim cijenama u odnosu na moguće gubitke u izvozu u SAD“, stoji u analizi ING-a.
Trump je u ponedjeljak najavio novo naoružanje za Ukrajinu, a u subotu je kazao da će od 1. kolovoza uvesti carine od 30 posto na većinu uvoza iz Europske unije i Meksika, pridodavši tome slična upozorenja i za druge zemlje.
Carine bi mogle usporiti gospodarski rast, što bi oslabilo globalnu potražnju za gorivom i dodatno pritisnulo cijene nafte.
I podaci o gospodarskom rastu Kine, koji je usporio u drugom tromjesečju, također su utjecali na cijene nafte, a tržišta se pripremaju za slabiju drugu polovicu godine s obzirom na gubitak zamaha u izvozu, pad cijena i nisku potrošačku pouzdanost.
Tony Sycamore, analitičar u IG-u, izjavio je da je kineski rast ipak nadmašio očekivanja zahvaljujući snažnoj fiskalnoj potpori i ranijem intenziviranju proizvodnje i izvoza prema SAD-u radi izbjegavanja carina.
Pročitajte još:
„Današnji gospodarski podaci su zabrinjavajući. Slabi kineski pokazatelji imaju izravan učinak na robna tržišta, uključujući željeznu rudu i sirovu naftu“, rekao je.
U međuvremenu, potražnja za naftom ostat će „vrlo snažna“ kroz treće tromjesečje, čime će se tržište u kratkom roku održati uravnoteženim, izjavio je glavni tajnik Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), prema pisanju ruskih medija.
3 Odgovora
Dobre vijesti
Barem nešto
Ajde dobro…