Cijene nafte smanjene su u ponedjeljak jer su očekivanja da bi novoizabrani američki predsjednik Donald Trump mogao ublažiti ograničenja u energetskom sektoru Rusije u zamjenu za dogovor o završetku rata u Ukrajini nadjačala zabrinutost zbog mogućeg prekida opskrbe uslijed strožih sankcija.
Terminski ugovori za Brent naftu niži su za 28 centi, i iznose 80,51 američki dolar (73,80 eura) po barelu, nakon što su u prethodnoj sesiji zatvorili s padom od 0,62 posto. Aktivniji američki terminski ugovori za naftu West Texas Intermediate (WTI) za isporuku u travnju jeftiniji su za 21 cent i iznose 77,18 dolara (70,78 eura) po barelu. Ugovor za isporuku u ožujku, koji istječe u utorak, ostao je nepromijenjen na 77,88 dolara (71,43 eura) po barelu, nakon što je u petak završio s padom cijene od 1,02 posto.
Očekuje se i da predsjednik SAD-a, Donald Trump, koji će danas položiti prisegu za svoj drugi mandat, već u prvim satima mandata donese niz političkih odluka, navodi Reuters, uključujući ukidanje moratorija na licence za izvoz ukapljenog prirodnog plina iz SAD-a, što je dio šire strategije za jačanje ekonomije.
“Na tržištima je prisutna znatna nesigurnost uoči ovog tjedna zbog inauguracije predsjednika Trumpa i niza izvršnih uredbi koje, navodno, planira potpisati. Ovo, u kombinaciji s današnjim praznikom u SAD-u, znači da su neki sudionici tržišta možda odlučili smanjiti rizik”, naveli su analitičari ING-a u bilješci.
Oba ugovora prošli su tjedan zabilježila više od jedan posto rasta, četvrti uzastopni tjedan, nakon što je Bidenova administracija uvela sankcije na više od 100 tankera i dvije ruske naftne kompanije. To je izazvalo hitnu potražnju Kine i Indije za brzim isporukama nafte i navalu na tankerski prijevoz, dok su trgovci ruskom i iranskom naftom tražili nesankcionirane brodove za prijevoz.
Iako bi nove sankcije mogle utjecati na opskrbu od gotovo milijun barela dnevno iz Rusije, nedavni rast cijena mogao bi biti kratkog vijeka, ovisno o Trumpovim potezima, navode analitičari ANZ-a. Trump je obećao brzo okončanje rata između Rusije i Ukrajine, što bi moglo uključivati ublažavanje nekih ograničenja radi postizanja sporazuma, ističu.
Analitičar Tim Evans kazao je kako se očekuje da će nove sankcije smanjiti opskrbu, barem kratkoročno.
“Više cijene prijevoza na nesankcioniranim brodovima i šireći backwardation u terminskim ugovorima za naftu među zapaženim su posljedicama koje pojačavaju zabrinutost za opskrbu,” rekao je u svom biltenu Evans on Energy.
Pročitajte još:
Backwardation označava situaciju u kojoj su cijene promptnih isporuka više od onih u budućim mjesecima, što ukazuje na tijesnu opskrbu.
Smanjenje napetosti na Bliskom istoku također je ograničilo rast cijena nafte. Hamas i Izrael razmijenili su taoce i zatvorenike u nedjelju, obilježavajući prvi dan primirja nakon 15 mjeseci rata.
Neovisno o tome, ulagači prate utjecaj hladnog vala u Teksasu i Novom Meksiku koji bi mogao utjecati na američku proizvodnju nafte, navode analitičari ANZ-a i ING-a.