Nafta bilježi tjedni rast zbog novih sankcija Iranu i smanjenja OPEC-a

Pixabay.com
Naftna platforma, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte nastavile su rasti u četvrtak zbog izgleda za smanjenje ponude nakon što su Sjedinjene Američke Države uvele dodatne sankcije s ciljem ograničavanja iranske trgovine naftom, dok su neki proizvođači unutar OPEC-a obećali dodatna smanjenja proizvodnje kako bi nadoknadili prekoračenja dogovorenih kvota.

Terminski ugovori za Brent sirovu naftu skuplji su za 56 centi i iznose na 66,41 američka dolara (oko 62,70 eura) po barelu, dok je američka West Texas Intermediate (WTI) nafta iznosila 63,12 dolara (oko 59,60 eura) po barelu, što je poskupljenje od 65 centi.

Obje referentne vrijednosti zaključile su trgovanje u srijedu dva posto više, na najvišim razinama od 3. travnja, i na putu su prema prvom tjednom rastu u posljednja tri tjedna. Četvrtak je ujedno i posljednji dan namire u tjednu, zbog blagdana Velikog petka i Uskrsa.

“Mislim da je rast potaknut kombinacijom nekoliko čimbenika – zatvaranjem kratkih pozicija, slabljenjem američkog dolara, što čini sirovu naftu jeftinijom za kupnju, te pritiskom SAD-a na Iran,” rekao je za Reuters Tony Sycamore, analitičar tržišta u IG-u.

Dodao je kako bi se WTI mogla vratiti na razinu od 65 do 67 USD po barelu, ali da bi daljnji rast mogao biti izazovan.

“Ako pretpostavimo da će rast američkog gospodarstva u najboljem slučaju biti ravan nuli u naredna dva kvartala, a kineski BDP uspori na između tri i četiri posto, to nije povoljno za sirovu naftu,” izjavio je Sycamore.

Administracija predsjednika Donalda Trumpa u srijedu je uvela nove sankcije usmjerene na iranski izvoz nafte, uključujući i kinesku nezavisnu (“teapot”) rafineriju, pojačavajući pritisak na Teheran usred pregovora o eskalirajućem nuklearnom programu te zemlje.

Dodatne zabrinutosti oko ponude izazvala je i izjava Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) u srijedu da je primila ažurirane planove Iraka, Kazahstana i drugih zemalja o dodatnim rezovima proizvodnje kako bi se nadoknadila prethodna prekoračenja kvota.

“(Ti čimbenici) svakako su mogli utjecati na raspoloženje – iako bi se moglo tvrditi da iranska proizvodnja nije značajna, a OPEC-ove kvote se češće krše nego poštuju – oba faktora su pridonijela pozitivnijem tonu,” rekao je Michael McCarthy, izvršni direktor online investicijske platforme Moomoo.

Veliko smanjenje američkih zaliha benzina i lož-ulja te manji od očekivanog rast zaliha sirove nafte također su podržali tržišta, dodao je McCarthy.

“Većina nedavnih pritisaka na globalna tržišta nafte bila je povezana sa strahovima od nadolazeće navale američke nafte, ali pad prerade sugerira da bi mogla nastajati uska grla u opskrbi,” rekao je McCarthy.

Unatoč tome, OPEC, Međunarodna agencija za energiju (IEA) i nekoliko banaka, uključujući Goldman Sachs i JP Morgan, ovog su tjedna snizili svoje prognoze cijena nafte i rasta potražnje, budući da su američke carine i odmazde drugih zemalja poremetile globalnu trgovinu.

Svjetska trgovinska organizacija (WTO) objavila je da ove godine očekuje smanjenje trgovine robom od 0,2 posto, što je znatno niže od listopadske prognoze rasta od tri posto.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari