Cijene nafte smanjene su u četvrtak nakon što je američki predsjednik Donald Trump dodatno zaoštrio trgovinski rat s Kinom, iako je najavio stanku od 90 dana u uvođenju carina prema drugim zemljama.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu niži su za 39 centi i iznose 65,09 američkih dolara (oko 60,59 eura) po barelu, dok su terminski ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu niži za 29 centi, i iznose 62,06 dolara (oko 57,77 eura).
Nakon objave o stanci u carinama za većinu zemalja, referentni terminski ugovori o nafti dan ranije su porasli za četiri posto, nakon što su tijekom prethodnog trgovanja pali čak sedam posto.
Trump je, međutim, povećao carinsku stopu za Kinu na 125 posto, s momentalnim učinkom, s prethodno najavljenih 104 posto, koji su stupili na snagu ranije u srijedu.
“Povećane američke carine za Kinu unose značajnu neizvjesnost na tržišta. Ova neizvjesnost i dalje će vjerojatno negativno utjecati na globalni rast, što očito predstavlja zabrinutost kada je riječ o potražnji za naftom. Terminska krivulja ICE Brenta signalizira bolje opskrbljeno tržište nafte”, rekli su stratezi za robna tržišta iz ING-a za Reuters u istraživačkoj bilješci u četvrtak.
Kina je također najavila dodatne uvozne carine na američku robu, uvevši carinu od 84 posto od četvrtka.
“Možemo očekivati da će se cijene nafte vratiti svom širem silaznom trendu nakon što splasne optimizam oko nedavnog ublažavanja carina. Negativni faktori na strani potražnje i dalje su prisutni, s obzirom na to da je kineski gospodarski rast pod rizikom zbog nastavka mjera odmazde”, rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg online platforme za trgovanje IG.
Ulagači također prate i mješovite signale s opskrbne strane.
“Cijene su dobile određenu potporu nakon što je Keystone naftovod proglasio force majeure za zakazane isporuke,” rekli su analitičari ANZ Researcha u četvrtak, napomenuvši ipak kako postoje rizici od pada cijena zbog znakova povećane opskrbe od strane članica OPEC-a.
Naftovod Keystone, koji povezuje Kanadu i SAD, ostao je zatvoren u srijedu nakon izlijevanja nafte u blizini Fort Ransoma, Sjeverna Dakota, dok se još razmatraju planovi za njegov ponovni rad, priopćio je njegov operater South Bow.
Pročitajte još:
S druge strane, Kaspijski naftovodni konzorcij nastavio je s utovarom nafte na jednoj od dviju prethodno zatvorenih pristaništa na Crnom moru, izvijestili su u srijedu, nakon što je sud ukinuo ograničenja koja je ruski regulator prethodno uveo toj, Zapadom podržanoj, infrastrukturi.
U Sjedinjenim Državama, zalihe sirove nafte porasle su za 2,6 milijuna barela u tjednu do 4. travnja, objavila je Američka uprava za energetske informacije (EIA), gotovo dvostruko više od očekivanja iz Reutersove ankete koja je predviđala rast od 1,4 milijuna barela.
Jedan odgovor
Što jedan čovjek napravi….