Cijene nafte u ponedjeljak su se neznatno promijenile. Prijetnja prekida opskrbe uzrokovana olujom u SAD-u je smanjena a kineski plan poticaja razočarao je ulagače koji traže rast potražnje za gorivom u drugom svjetskom potrošaču nafte.
Terminski ugovori nafte Brent tako su u jutrošnjem trgovanju skuplji za četiri centa, pa barel košta 73,91 američki dolar, dok su terminski ugovori za američku sirovu naftu West Texas Intermediate (WTI) bili na 70,31 dolar po barelu, što je smanjenje od sedam centi.
Najnoviji paket poticaja Pekinga najavljen na sastanku Stalnog odbora Nacionalnog narodnog kongresa (NPC) u petak nije ispunio tržišna očekivanja, rekao je tržišni analitičar IG-a Tony Sycamore u bilješci za Reuters, dodajući da njegove nejasne smjernice za budućnost ukazuju na samo skromne poticaje za stambenu i potrošnju.
Analitičari ANZ-a kažu da nedostatak izravnih fiskalnih poticaja implicira da su kineski kreatori politike ostavili prostora za procjenu utjecaja politika koje će uvesti sljedeća američka administracija.
“Tržište će sada preusmjeriti fokus na sastanak Politbiroa i Središnju ekonomsku radnu konferenciju u prosincu, gdje očekujemo da će biti objavljeno više protucikličkih mjera u korist potrošnje”, dodali su u bilješci.
Potrošnja nafte u Kini, koja je godinama bila svjetski pokretač rasta globalne potražnje, jedva je porasla 2024. jer je njezin gospodarski rast usporen, upotreba benzina je opala s brzim rastom električnih vozila, a ukapljeni prirodni plin zamijenio je dizel kao gorivo za kamione.
Više od četvrtine američke proizvodnje nafte u Meksičkom zaljevu i 16 posto prirodnog plina u nedjelju je ostalo izvan mreže, prema regulatoru za offshore energiju.
Shell i Chevron su rekli u nedjelju da će započeti preraspoređivanje osoblja na svoje platforme u Meksičkom zaljevu kako bi nastavili s radom.
Postojala je i zabrinutost da bi proizvodnja nafte i plina u SAD-u mogla porasti pod novom Trumpovom administracijom, iako analitičari kažu da se predviđanje proizvodnje za 2025. vjerojatno neće promijeniti.
Pročitajte još:
“Mislimo da bi proizvođači mogli dvaput razmisliti o povećanju opskrbe SAD-a turbo punjenjem u razdoblju kada je OPEC+ već zacrtao planove za postupno povećanje proizvodnih ciljeva tijekom 2025.”, rekao je Tim Evans iz Evans Energyja u bilješci.
Tržišta nafte, navodi Reuters, također podržava čvrsta potražnja američkih rafinerija za koje se očekuje da će svoje pogone koristiti s više od 90 posto svojih kapaciteta za preradu sirove nafte uz male zalihe i povećanje potražnje za benzinom i dizelom, rekli su stručnjaci iz industrije.