Moldavija nudi najbolji povrat na ulaganje u nekretnine, Hrvatska na 14. mjestu u Europi

Freepik.com
Stanovi, Foto: Freepik.com

Najbolje europske zemlje za ulaganje u nekretnine u ovoj godini nalaze se u središnjoj i istočnoj Europi, a brojke kazuju da je po visini povrata najbolje plasirana Moldavija, navode rezultati analize koju je provela britanska osiguravateljska tvrtka William Russell.

Ona je detaljnije analizirala ključne elemente za visinu povrata kod ulaganja u nekretnine kao što je porez na nekretnine, porez na prihod od iznajmljivanja nekretnina te bruto prinos od najma.

Na vrhu nakon Moldavija nalaze se Litva te Sjeverna Makedonija. Među 36 analiziranih zemalja Hrvatska je na 14. mjestu.

Godišnji bruto prinos od najma u Moldaviji je 8,38 posto, u Litvi 6,39 posto te u Sjevernoj Makedoniji 6,47 posto. U Hrvatskoj je 4,91 posto.

Ono što je ulazilo u ukupan rezultat koji se računa do 10 bodova je ocjena ili rejting prinosa, porez na dohodak od najma, troškovi kupnje i prodaje nekretnine te korporativni porez.

Moldova ima skor od 8,18 bodova, Litva od 7,60 i Sjeverna Makedonija od 7,16. Bodovni učinak Hrvatske je 5,91.

Među prvih 10 na ljestvici analiziranih europskih zemalja su još Andora, Srbija, Crna Gora, Bugarska, Latvija, Irska i Island.

Na dnu ljestvice su Španjolska, Austrija, Luksemburg, Francuska i posljednjeplasirana Belgija.

Moldavija ima ocjenu prinosa “vrlo dobar”, porez na dohodak od najma 12 posto, trošak kupnje u vrijednosti nekretnine od 2,8 posto, trošak prodaje u vrijednosti nekretnine četiri posto i korporativni porez od 12 posto.

Ocjena prinosa za Belgiju je “loš”. Bruto prinos od najma je 4,24 posto, porez na dohodak od najma 50 posto, troškovi kupnje 17,5 posto vrijednosti nekretnine te prodaje pet posto vrijednosti, a korporativni porez je 25 posto.

Za Hrvatsku je ocjena prinosa “umjeren”. Porez na dohodak od najma je 12 posto, troškovi kupnje su 7,5 posto te prodaje tri posto, a korporativni porez je 18 posto.

Ocjene prinosa mogu biti vrlo dobar, dobar, umjeren, loš i vrlo loš. Ocjenu “vrlo loš” dobila je jedino Švicarska koja je ukupno na 25. mjestu s investicijskim skorom od 3,99 bodova. U toj zemlji je bruto prinos od najma tek 2,96 posto. Belgijski je rezultat tek 1,08 bodova.

Pixabay.com
Stambena zgrada, Foto: Pixabay.com

Kako prenosi Euronews, visoki plasman Moldavije može se pripisati uglavnom glavnom gradu Kišinjevu ili Chisinauu koji je doživio razvoj infrastrukture i poslovnog sektora zadnjih godina. To je popraćeno rastućim turizmom poguranim jačanjem proizvodnje vina te kulturnim naslijeđem što je otvorilo prilike za ulaganje u kratkoročni najam.

U drugoplasiranoj Litvi su cijene nekretnina, po podacima Eurostata, narasle 9,8 posto u posljednjem tromjesečju prošle godine na godišnjoj razini. Cijene najma su pak 170 posto veće no što su bile prije 10 godina.

“S bruto prinosom od najma od 6,39 posto godišnje i maksimalnim troškovima kupnje od 4,10 posto vrijednosti nekretnine litvanska umjerena stopa rasta znači da će cijene nekretnine vjerojatno kroz vrijeme stabilno rasti što otvara priliku za dobar investicijski povrat”, napominje se u analizi.

Kad je riječ o Europskoj uniji, najviše su godišnje u posljednjem kvartalu lani rasle cijene nekretnina u Bugarskoj, i to 18,3 posto, a najmanje u Luksemburgu 1,4 posto. U Hrvatskoj je taj rast bio 10,1 posto što je stavlja na sedmo mjesto u EU po rastu cijena nekretnina.

Jedino su u Francuskoj i Finskoj cijene nekretnina godišnje pale, i to za 1,9 posto u oba slučaja.

Za Sjevernu Makedoniju se u izvješću tvrtke William Russell navodi da ta zemlja nudi niske poreze te pojednostavljen postupak stjecanja imovine te da postoje vladini poticaji za strana ulaganja.

Visoki godišnji bruto povrat na najam od iznad sedam posto vidljiv je u Srbiji, Irskoj i Latviji. No, u Irskoj visoki porezi umanjuju dio godišnjeg neto prihoda na nekretnine.

U Italiji je također iznad sedam posto, odnosno 7,56 posto, što može biti zanimljivo ovisno o specifičnosti ulagačkih ciljeva, ali i u slučaju Italije porezne stope su povišene što smanjuje ukupan bodovni rezultat i plasira je na ukupno 19. mjesto po isplativosti ulaganja u nekretnine.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari