MOL Grupa i njezini partneri potpisali su komercijalne sporazume za razvoj rezervi plina u Azerbajdžanu. Nakon SOCAR-a i BP-a, MOL je treći najveći dioničar na polju ACG, gdje su nepovezana ležišta plina utvrđena ispod i iznad ležišta iz kojih se proizvodi nafta.
Partneri su, navodi se u priopćenju, sada postigli dogovor o razvoju i komercijalnom iskorištavanju tih rezervi. MOL je također potpisao Memorandum o razumijevanju sa SOCAR-om kako bi procijenio daljnje mogućnosti suradnje u području istraživanja ugljikovodika u Azerbajdžanu.
Komercijalni sporazumi mijenjaju postojeći okvir sporazuma o podjeli proizvodnje (PSA) s polja ACG te stranama omogućuju napredak u istraživanju, procjeni, razvoju i proizvodnji iz ležišta plina na polju ACG. Vjeruje se da u ovim ležištima postoje značajni resursi, do četiri trilijuna kubičnih stopa (oko 112 milijardi kubičnih metara).
Bušenje početne proizvodne bušotine već je započelo s platforme West Chirag, a prve količine plina očekuju se tijekom 2025. godine. Ova je bušotina važna jer će kroz proizvodnju pružiti procjenu koja bi trebala oblikovati planove budućeg razvoja.
Osim toga, predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor MOL Grupe Zsolt Hernádi te glavni izvršni direktor SOCAR-a Rovshan Najaf u Bakuu su potpisali Memorandum o razumijevanju sa svrhom procjene mogućnosti istraživanja u regiji Shamakhi-Gobustan.
U skladu s Memorandumom o razumijevanju MOL Grupa je izrazila namjeru da pridonese svojim iskustvom, tehničkim i komercijalnim znanjem te financijskim sredstvima u svrhu daljnjeg razvoja crpljenja ugljikovodika u Azerbajdžanu.
“Danas je ostvarena važna prekretnica za MOL Grupu jer nakon godina razvoja i proizvodnje naftnih polja u Azerbajdžanu širimo svoju prisutnost ulaskom u razvoj plinskih ležišta. To je postignuto zahvaljujući izvanrednoj suradnji sa SOCAR-om i partnerima u zajedničkom ulaganju u projekt ACG”, izjavio je Hernádi.
Pročitajte još:
MOL Grupa ušla je na tržište Azerbajdžana 2020. godine kupnjom 9,57 posto udjela u polju Azeri-Chirag-Gunashli (ACG), jednom od najvećih naftnih polja na svijetu, te efektivnim udjelom od 8,9 posto u naftovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) kojim se sirova nafta transportira u mediteransku luku Ceyhan. Taj udio predstavlja 15 posto ukupne proizvodnje MOL-a i 25 posto ukupnih rezervi, prema stanju iz prošle godine.
Naftovod BTC ima važnu ulogu u MOL-ovoj opskrbi naftom rafinerija MOL Grupe u srednjoj i istočnoj Europi, uključujući Slovnaft u Bratislavi i Ininu rafineriju nafte Rijeka.
3 Odgovora
Mol je top 🔝
Sporazumi su dobri
Ok je to!