Međunarodni monetarni fond (MMF) priopćio je u ponedjeljak da je završio osmu reviziju svog četverogodišnjeg programa potpore Ukrajini teškog 15,5 milijardi dolara, čime se omogućava isplata dodatnih 500 milijuna dolara toj ratom razorenoj zemlji.
Time će se ukupni isplaćeni iznos popeti na 10,6 milijardi dolara, navodi se u priopćenju MMF-a, nakon što je upravni odbor MMF-a odobrio reviziju instrumenta Proširenog fonda sredstava (EFF) za Ukrajinu. U bilješci uz odluku se upozorava na “izuzetno visok” rizik za ekonomske izglede Ukrajine.
“Ruski rat nastavlja pogađati Ukrajinu, i još uvijek nanosi golemu socijalnu i ekonomsku štetu. Unatoč tome, makroekonomska stabilnost se uspjela očuvati zahvaljujući vještim ekonomskim mjerama, kao i značajnom vanjskom podrškom,” navodi se u priopćenju prve zamjenice izvršne ravnateljice MMF-a Gite Gopinath.
MMF kaže da je Ukrajina ispunila sve kriterije iznesene u reviziji njenog napretka, i uspostavila četiri nova mjerila za korake prema unaprijeđenju infrastrukture financijskog tržišta te zemlje, implementaciji međunarodnih standarda evaluacije; i radu na usklađivanju sekuritizacije i obveznica s međunarodnim standardima.
Odbor je pristao da se ukrajinskim vlastima da više vremena za ispunjenje nekih drugih strukturnih odrednica, uključujući i imenovanje šefa državne carinske službe. Ukrajinska vlada zatražila je i promjenu tempa isplate financiranja MMF-a “kako bi se bolje uskladilo s potrebama Ukrajine u preostalom razdoblju do kraja 2025.,” rekli su iz MMF-a u nepotpisanom priopćenju, bez navođenja bilo kakvih pojedinosti.
MMF je priopćio da je zadržao svoju prognozu gospodarskog rasta Ukrajine za 2025. godinu od 2-3 posto, kao razlog navodeći manju proizvodnju plina i slabiji poljoprivredni izvoz. Kijevu će biti potreban dodatni proračun za 2025. godinu, imajući u vidu pritiske koji proizlaze iz rata, navodi se u izvješću.
Pročitajte još:
Dužnosnik zadužen za javni dug Ukrajine, Jurij Buca, izjavio je za Reuters prošlog mjeseca da će MMF-ova revizija pružiti “sljedeću logičnu priliku” za ponovno pokretanje zasad prekinutih razgovora o restrukturiranju.
MMF je već pozivao Ukrajinu da nastavi s naporima “u dobroj vjeri” da se postigne dogovor s ulagačima koji drže ukrajinske obveznice vezane za ukrajinski BDP, nakon što Ukrajina u svibnju nije nije isplatila dospjele kamate.
Jedan odgovor
Ma ništa od toga nema smisla