Vlada je na prošlotjednoj sjednici usvojila prijedlog nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030., kao i prijedlog akcijskog plana za provedbu Nacionalnog plana za razdoblje od 2025. do 2027. godine.
“Priuštivo stanovanje jedna je od ključnih tema za Hrvatsku i mlade. Nastojimo kombinacijom mjera ostvariti tri cilja – povećanje dostupnosti priuštivog stanovanja, unaprjeđenje održivosti stanovanja te korištenje prostora u funkciji stanovanja”, kazao je premijer Andrej Plenković.
Akcijski plan vrijedan je 683 milijuna eura, a među ostalim sadrži i stavke o povećanju najveće prodajne cijene POS-ovih stanova s 1.792,50 eura po metru četvornom na 1.912 eura, čime bi se uskladila s prosječnom prodajnom cijenom na tržištu prošle godine.
Novost je i da mlađi od 45 godina koji kupuju ili grade prvu nekretninu dobiti 50 posto povrata poreza na dodanu vrijednost, a pokreće se i program priuštivog najma stanova uz naknadu vlasnicima stanova koji više godina stoje prazni, a kako bi se pomoglo onim građanima koji svoje stambeno pitanje ne mogu riješiti na tržištu nekretnina.
Vladine planove za stambenu politiku za Financije.hr je komentirala Mirjana Čagalj, potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore za graditeljstvo i promet.
Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine definira nekoliko posebnih ciljeva, koji su usmjereni na poboljšanje stambenog sektora i rješavanje postojećih izazova. Stav Hrvatske gospodarske komore o tim ciljevima temelji se na principima održivog razvoja, dostupnosti i efikasnosti.
“Govorimo li o cilju osiguranja pristupačnog i kvalitetnog stanovanja za sve građane, mislimo na stvaranje uvjeta za dostupnost stanovanja, posebno za mlade obitelji, umirovljenike, osobe s nižim prihodima i socijalno ugrožene skupine. Ovaj cilj uključuje subvencije za gradnju novih stanova i revitalizaciju postojećih objekata. HGK podupire ovaj cilj jer se smanjenje troškova stanovanja smatra ključnim za podizanje životnog standarda i smanjenje socijalnih nejednakosti. Za ostvarenje ovog cilja nužna je suradnja privatnog sektora, javnih institucija i lokalnih zajednica, te prilagodba poticaja tržištu i potrebama građana”, istaknula je Čagalj.
“Povećanje energetske učinkovitosti i održivost gradnje vidimo kroz poticanje energetski učinkovitih građevinskih rješenja, korištenje obnovljivih izvora energije i smanjenje negativnog utjecaja gradnje na okoliš. Energetska učinkovitost nije samo ekološki, već je i ekonomski isplativa. Ističemo potrebu poticati korištenje novih tehnologija i inovacija u graditeljstvu, kao i materijala s određenim postotkom reciklata te omogućavanje financijske olakšice i poticaja za implementaciju zelene gradnje”.
Poticanje razvoja tržišta najma i rješenja za dugoročne najmoprimce, pojasnila je, odnosi se na razvijanje tržišta najma stanova kao održivog modela stanovanja, uključujući dugoročne najmove, te usklađivanje zakonske regulative koja bi omogućila fleksibilnije uvjete za iznajmljivače i najmoprimce.
HGK podržava razvoj tržišta najma jer to omogućava veću mobilnost stanovništva i bolju prilagodbu potrebama tržišta. Komora smatra da bi poticanje dugoročnog najma i stabilnih uvjeta za iznajmljivače olakšalo pristup stanovanju, osobito za mlade i radne ljude.
Vezano uz obnovu starih i derutnih objekata, postojećih, često zapuštenih stambenih objekata, naša sugovornica napominje da je važna kako bi se obnovili prostori koji su dio kulturne baštine i smanjila potreba za novom gradnjom.
“Povećanje financijske dostupnosti stanovanja kroz povoljne kredite i subvencije odnosi se na osiguranje povoljnog financiranja za građane koji žele kupiti ili izgraditi stan, uključujući subvencionirane kamate na stambene kredite, te pomoć mladim obiteljima i prvim kupcima da lakše uđu na tržište stanovanja. Takvi poticaji bi trebali biti usmjereni na ciljanje specifičnih skupina, poput mladih, obitelji s djecom i onih s nižim primanjima i dobro odmjereni kako ne bi nepovoljno utjecali na tržište”, rekla je Mirjana Čagalj.
Podržavaju inovacije u graditeljstvu i novim tehnologijama jer uvođenjem novih tehnologija i inovacija u graditeljstvo postiže se učinkovitost u gradnji, smanjuju troškove i povećavaju kvalitetu stanovanja. Ovo je ključno za unapređenje sektora, jer inovacije mogu značajno smanjiti troškove gradnje i povećati konkurentnost domaćih građevinskih tvrtki na međunarodnom tržištu. Naglašavaju također važnost edukacije i podrške malim i srednjim poduzetnicima u implementaciji novih tehnologija.
Pročitajte još:
Iduće bitno je unaprjeđenje zakonodavnog okvira i ubrzanje birokratskih procesa tj. redukcija birokratskih prepreka, pojednostavljenje postupaka za izdavanje građevinskih dozvola i osiguranje efikasnijeg zakonodavnog okvira koji podržava razvoj stambenog sektora što je ključno za efikasnu realizaciju stambenih projekata. Smanjenje vremena potrebnog za izdavanje dozvola i pojednostavljenje procedura uvelike bi doprinijelo smanjenju troškova i bržoj realizaciji stambenih objekata.
Uspješna implementacija svih ovih ciljeva ovisi o suradnji svih dionika, uključujući privatni sektor, lokalnu i državnu vlast te građane, kao i osiguranje povoljnog zakonodavnog i financijskog okvira.
8 Odgovora
mislim da su troskovi stanovanja visoki
ma troskovi stanovanja su nenormalni postali…
U Zagrebu će za godinu dana 1000 eura biti stanarina
Nadam se da nece ostat samo na toj izjavi
Konačno otkrili toplu vodu haha….
Ma, troskovi stanovanja su previsoki!
Cijene svega su previsoke
Ne isplati se to. Kupiti svoje i bok.