Američke banke posljednjih su tjedana ubrzano napuštali jednu od vodećih klimatskih koalicija u bankarskom sektoru, izazivajući osudu aktivista koji strahuju da industrija gubi volju za djelovanjem protiv fosilnih goriva.
Goldman Sachs objavio je 6. prosinca da napušta Net-Zero Banking Alliance (NZBA), a ubrzo su ga slijedile Wells Fargo, Citi, Bank of America i Morgan Stanley. Izlazak nekih od najvećih svjetskih banaka iz ove alijanse, čiji članovi nastoje uskladiti svoje financiranje s globalnom borbom protiv klimatskih promjena, sada uključuje samo JPMorgan od šest velikih američkih banaka. Ostale su i manje američke banke kao što su Amalgamated Bank, Areti Bank i Climate First Bank.
Alijansa i dalje ima 142 člana iz 44 zemlje s imovinom od 64 bilijuna dolara, pri čemu 80 europskih banaka čini najveći udio u tom iznosu, navodi Reuters. Banke koje ostaju u koaliciji uključuju HSBC, Barclays i BNP Paribas.
Egzodus je označio kraj nesretnih saveza za većinu banaka nakon što su republikanski političari upozorili da bi članstvo u grupi, posebno ako dovede do smanjenog financiranja za tvrtke koje koriste fosilna goriva, moglo prekršiti antimonopolske zakone.
Banke koje su se povukle sada bi mogle smanjiti svoje obveze prema politikama prijateljski nastrojenim prema klimi, rekao je Patrick McCully, viši analitičar za energetsku tranziciju u organizaciji Reclaim Finance.
“Ključno je pratiti slabljenje njihovih postojećih ciljeva i politika”, rekao je McCully, napominjući da su neke banke imale ambiciozne ciljeve za smanjenje emisija. Ipak, nije očekivao da će banke javno objaviti takve promjene.
Iako je ova alijansa u nekoliko navrata nastojala prilagoditi svoja pravila kako bi zadržala velike i sustavno važne banke, napori na kraju nisu bili dovoljni.
Jeanne Martin, voditeljica bankarskog programa u organizaciji za zagovaranje ShareAction, rekla je da banke koje izlaze šalju signal tržištu da im klimatske promjene postaju još manji prioritet.
“Ovo je zabrinjavajuće s obzirom na to da su među najvećim svjetskim pružateljima financiranja za fosilna goriva”, rekla je Martin.
Glasnogovornik JPMorgana, posljednje velike američke banke koja je ostala u ovom klimatskom savezu, rekao je da redovito procjenjuju svoje članstvo u takvim grupama, bez komentara o tome planiraju li se pridružiti egzodusu.
Iako to nije navedeno kao faktor, izlascima je prethodio dvogodišnji otpor prema ulaganju u okoliš, društvo i upravljanje (ESG) u SAD-u, podsjeća Reuters. Skupina republikanskih političara, od kojih su mnogi državni odvjetnici, optužila je članove za potencijalno kršenje antimonopolskih zakona.
Takav je pritisak pojačan nakon republikanskog preokreta na izborima u studenom, što je nagovijestilo povratak Donalda Trumpa na mjesto predsjednika. Investitori poput BlackRocka nedavno su se suočili s pravnim izazovima zbog svojih klimatskih napora.
Banke su, sa svoje strane, izbjegavale izravno navesti razloge za napuštanje ovog saveza, umjesto toga tvrdeći da ostaju predane pomaganju klijentima u prijelazu na niskougljično gospodarstvo i objavljivanju svojih aktivnosti.
Analiza naknada za sindikalizaciju zajmova i obveznica u prosincu, koju je provela organizacija Anthropocene Fixed Income Institute, pokazala je da su američke banke koje su napustile klimatski savez zaradile više od fosilnih goriva nego od zelene energije.
“Neke od ovih banaka prilično lako mogu reći da se ‘ništa nije promijenilo’ jer i dalje zarađuju više od fosilnih goriva”, rekao je izvršni direktor AFII-a, Ulf Erlandsson.
Studija iz 2024. pod nazivom “Banking on Climate Chaos” sugerirala je da su šest najvećih američkih banaka među 20 najvećih svjetskih zajmodavaca tvrtkama iz sektora fosilnih goriva.
Unatoč izlascima, najveće američke banke donijele su “snažne klimatske obveze” kroz ovaj savez, a investitori će i dalje tražiti više informacija o njihovim naporima, rekla je Mindy Lubber, izvršna direktorica neprofitne organizacije Ceres.
Pročitajte još:
“Ceres će nastaviti podržavati banke dok postavljaju i ostvaruju ciljeve te provode planove prijelaza. Banke su ključne za podršku globalnom cilju nulte emisije i ekonomskim prilikama koje proizlaze iz prijelaza.”
S obzirom na ranija neslaganja oko postavljanja standarda za članstvo u u ovoj klimatskoj alijansi, izlazak američkih banaka pruža priliku onima koji žele biti ambiciozniji, rekao je McCully.
“Europske banke žalile su se da bi voljele da su smjernice NZBA strože, ali američki članovi to nisu dopuštali – sada je vrijeme da Europljani pokažu da nisu samo koristili američki opstrukcionizam kao izgovor za odugovlačenje”, rekao je Mccully na LinkedInu.