MOL Grupa i MVM Grupa sklopile su ugovor o trgovini naftom kako bi diverzificirale opskrbni energetski portfelj regije, s posebnim naglaskom na kontinentalne zemlje poput Mađarske i Slovačke, priopćili su iz MOL-a.
Naveli su da bi MOL zbog ovog partnerstva mogao povećati količine alternativne sirove nafte koja se prerađuje u njegovim rafinerijama za 160.000 tona godišnje. Obje tvrtke će dopremati sirovu naftu iz kaspijske regije do terminala Ceyhan u Turskoj preko naftovoda Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), odakle će se distribuirati na tržišta MOL Grupe.
Mađarska naftna tvrtka već godinama radi s azerbajdžanskom sirovom naftom, a u 2020. je preuzela udio u naftnom polju Azeri-Chirag-Gunashli (ACG). Prošle godine je iz tog polja u regiju dopremljeno pet milijuna barela sirove nafte. S druge strane, MVM Grupa je na azerbajdžansko tržište lani ušla kao investitor, kupnjom udjela od pet posto u ugovoru o podjeli proizvodnje na plinsko i kondenzatno polje Shah Deniz.
MOL inače mjesečno kupuje u prosjeku 100.000 barela sirove nafte iz dubokomorskog plinskog polja Shah Deniz u Azerbajdžanu, a suradnja s MVM-om predstavlja godišnju količinu koja odgovara otprilike dvama tankerima azerbajdžanske nafte za regiju. Dodatnih 160.000 tona ili 1,2 milijuna barela sirove nafte, čini 1,5 posto ukupnog godišnjeg kapaciteta prerade nafte MOL Grupe.
“MVM Grupa je u proteklom razdoblju poduzela niz koraka u cilju diverzifikacije opskrbe prirodnim plinom za Mađarsku i regiju. Ponosni smo što sada doprinosimo i sigurnosti opskrbe naftom u regiji. Udio MVM-a u polju Shah Deniz nije samo dobra financijska investicija, već i neizravno podržava opskrbu regije energijom, budući da će dio tamo proizvedene nafte stići u srednju Europu. Partnerstvo između MVM-a i MOL-a primjer je uzajamno korisnog logističkog aranžmana dviju najvećih energetskih tvrtki u Mađarskoj. Ugovor je u potpunosti usklađen s nacionalnim ciljevima jačanja energetske sigurnosti, kao i sa strategijom MVM Grupe do 2035. godine”, rekla je Réka Martini, direktorica za strategiju i transakcije u MVM Grupi.
Iz MOL-a ističu da ulažu u regiju i da su još prije 2022. godine dali 151,49 milijuna eura za razvoj Jadranskog naftovoda te povezane infrastrukture kako bi se osigurala barem dva održiva pravca opskrbe i tako ojačala energetska sigurnost regije. Dodali su da su od tada testirali 14 različitih vrsta alternativne sirove nafte.
Izvršni potpredsjednik MOL Grupe za Rafinerije i marketing, Gabriel Szabó, kaže da MOL želi da u kontinentalnim zemljama regije bude što više izvora sirove nafte jer smatra da će tako opskrba gorivom biti sigurnija i pristupačnija.
Pročitajte još:
“Godinama radimo ne samo na modernizaciji naše rafinerijske tehnologije i infrastrukture, već i na izgradnji diversificiranog portfelja dobavnih izvora. Komercijalni ugovor s MVM-om predstavlja važan korak naprijed u našim nastojanjima te nam omogućuje predvidivo i upravljivo rješenje. Ima još puno toga za učiniti, jer energetska sigurnost regije zahtijeva najmanje dva operativna i komercijalno konkurentna naftovoda za sirovu naftu. Trenutačno se Jadranski naftovod ne može smatrati alternativnim opskrbnim pravcem u punom smislu riječi”, kazao je Szabó.
Osim financijskih koristi, međunarodna suradnja dviju najvećih mađarskih energetskih tvrtki ima i stratešku važnost, budući da zajednički unajmljeni tankeri izravno doprinose energetskoj sigurnosti Mađarske, naglasili su iz MOL-a.
JADRANSKI NAFTOVOD, dioničko društvo
Miramarska cesta 24, 10000, Zagreb, Hrvatska
136.136.552,02 (2024)
438 (2024)