Luksemburg, Irska i Belgija na vrhu u EU u ravnoteži radnog i slobodnog vremena

Foto: Fox/Pexels

Luksemburg, Irska i Belgija su među najboljim mjestima za rad u Europi, barem prema dvije studije koje se bave ravnotežom posla i privatnog života.

Riječ je o istraživanjima dvije online platforme za pronalaženje posla, Remote i JobLeads.

Dok je JobLeads poredao zemlje prema kriterijima kao što su dob za umirovljenje, broj radnih sati godišnje, izgaranje na poslu, stopa rada na daljinu i dani bolovanja, Remote je ocijenio 60 zemalja svijeta uzimajući u obzir sigurnost, prihvaćanje LGBTQ+ zajednice, temeljnu plaću, prosječnu duljinu radnog tjedna i broj dana praznika.

JobLeads je u Europi na prvo mjesto stavio Luksemburg, a Remote Irsku, navodi Euronews.

Za Luksemburg JobLeads navodi posebice izbalansirane uvjete između rada i dokolice s radnim tjednom od 35 sati tijekom otprilike 35 godina rada. Prosječan godišnji broj dana bolovanja u toj zemlji je 14 što je više od europskog prosjeka.

Podaci tako ukazuju da Luksemburžani provedu u prosjeku 47,8 godina života ne radeći, a to je drugi najveći broj u Europi iza Italije gdje je brojka 51 godina.

No, u Luksemburgu je stopa izgaranja na poslu od 11,6 posto nešto iznad prosjeka u Europi što autori studije pripisuju većoj stopi zaposlenika na puno radno vrijeme koji rade od kuće.

Remote nije uključio Luksemburg u svoje istraživanje jer se pozabavio najvećim svjetskim ekonomijama. Rezultati istraživanja platforme Remote dostupni su na internetu.

Na njihovoj ljestvici na prvom mjestu je Novi Zeland, a Irska je ukupno druga, djelomično zbog toga jer je jedna od najsigurnijih zemalja za život i rad, navode autori.

U toj studiji sedam europskih zemalja našlo se među prvih 10 zemalja globalno, a to su osim Irske još i Belgija, Njemačka, Norveška, Danska, Španjolska i Finska. Među prvih 10 još su Kanada i Australija.

SAD je pao s 55. na pretposljednje 59. mjesto, ispred Nigerije, i to zbog pada  javne sigurnosti i pogoršanja situacije u prihvaćanju LGBTQ+ zajednice.

Belgija je pri vrhu u obje studije budući da tamošnji zaposlenici u prosjeku imaju radni tjedan od 34,1 sata što je manje od Luksemburga, Francuske i Švedske koje su bolje plasirane u analizi JobLeadsa platforme. Također, Belgija se ističe po broju prazničnih dana te dana bolovanja i porodiljskog dopusta, ali je dob za umirovljenje 66 godina što je kasnije od drugih europskih zemalja na vrhu ljestvice.

Njemačka dobro kotira u ravnoteži posla i slobodnog vremena u usporedbi s najvećim svjetskim ekonomijama, no ne toliko dobro u usporedbi s europskim susjedima.

Remote je stavio Njemačku na četvrto mjesto, iza Belgije i ispred Norveške i Danske, zbog nedavnog povećanja obveznog plaćanja dana bolovanja, a od prethodnog istraživanja povećana je razina općeg zadovoljstva u populaciji i prihvaćanje LGBTQ+ zajednice. Istodobno, u Njemačkoj je dob za umirovljenje 67 godina, stopa izgaranja na poslu je relativno visoka, a ta zemlja ima i jedno od najdužih razdoblja radnog vijeka od 40 godina.

Ipak, Nijemci rade manje sati tjedno od mnogih drugih Europljana.

Francuska uočljivo odskače u ocjenama u dva istraživanja. Druga je prema platformi JobLeads i 16. u ocjeni koju je dao Remote.

Francuzi imaju jednu od najnižih dobi za umirovljenje od 64 godine, a tijekom života rade otprilike 37 godina. Broj radnih sati tjedno nešto je iznad brojke u Belgiji, Austriji, Njemačkoj ili Nizozemskoj.

Remote je pak Francusku stavio tek na 16. mjesto zbog politike dana bolovanja, relativno niske minimalne cijene sata rada od 14,12 eura i stoga što autori studije smatraju da je ona manje sigurna od bolje plasiranih europskih zemalja.

Količina vremena provedena na poslu u Europi inače u zadnje vrijeme opada, a stručnjaci taj trend pripisuju porastu zapošljavanja na skraćeno radno vrijeme te povećanju zaposlenosti žena.

U zadnjih 10 godina u EU je prosječno vrijeme provedeno na poslu tijekom tjedna smanjeno za jedan sat.

Prema podacima Eurostata, u prošloj godini broj tjednih radnih sati, kako za puno tako i za skraćeno radno vrijeme, variralo je između 32,1 sata u Nizozemskoj i 39,8 sati u Grčkoj.

Hrvatska je s prosječnih 37,8 radnih sati tjedno na desetoj poziciji u EU, a Slovenija je s 38 sati tri mjesta iznad Hrvatske.

Među zemljama s većim prosječnim brojem radnih sati tjedno su u pravilu zemlje središnje i jugoistočne Europe koje se odlikuju nižim plaćama, većom neformalnom zaposlenošću i manjim udjelom skraćenog radnog vremena. Zemlje na zapadu i sjeveru Europe općenito imaju manji broj radnih sati tjedno.

2 Odgovora

  1. To pokazuje važnost podrške radnicima i promicanja zdravijeg, zadovoljnijeg načina života.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari