Kvantna tehnologija postaje nova važna grana istraživanja u EU

Umjetna inteligencija, ilustracija. Foto: Rahulp9800/Pexels

Kako je Bruxelles spoznao da tehnološko zaostajanje samo može dodatno pogoršati probleme s globalnom konkurentnošću gospodarstva Europske unije, odlučio je ubrzati donošenje strategije kvantne tehnologije pa će se ona pojaviti u lipnju umjesto krajem trećega kvartala ove godine.

Želja je Europske komisije ubrzati razvoj tehnologija koje se smatra sposobnim za inovativne proboje u područjima kao što su medicina ili financije.

Prijedlog čije detalje treba objaviti Bruxelles ima kao cilj osnažiti europsku tehnološku suverenost i sigurnost u kvantnim tehnologijama, uključivo područje računarstva i komunikacija.

U okviru toga bi se trebalo postići usklađivanje istraživačkih i razvojnih programa između pojedinih zemalja članica kako bi se izbjegla fragmentacija i dupliciranje. Zapravo, rezultat bi trebala biti sveeuropska kvantna infrastruktura, kao što je ona za proizvodnju kvantnih čipova i specijaliziranih računalnih platformi, te stabilna dobava ključnih sastavnih dijelova.

“EU je jak u istraživanjima u ranim fazama, no često se muči u fazi komercijalizacije i globalnog dosega”, ustvrdila je Europska komisija.

Po ocjeni Bruxellesa, nedostaju industrijski kapaciteti u ključnim područjima kao što je proizvodnja kvantnih procesora i drugih hardverskih sastavnica.

“Ta tehnološka ovisnost otvara pitanja suverenosti, posebice u smislu ranjivosti dobavnih lanaca. Bez robusne industrijske baze EU riskira ostati ovisan o dobavljačima izvan EU-a”, navodi Europska komisija.

Očito je aktivnost Bruxellesa na ovom planu još jedna posljedica izvješća o konkurentnosti bivšeg čelnika ESB-a Marija Draghija koji je ustvrdio da će kvantno računarstvo imati temeljnu ulogu u idućoj generaciji digitalnog tehnološkog okvira sa znatnim ekonomskim i sigurnosnim implikacijama.

Po njegovoj ocjeni, to bi područje tehnologije moglo u idućih 15-30 godina gospodarstvu EU-a donijeti 850 milijardi eura.

Inače, stručnjaci iz svih članica EU-a sudjeluju u radu na strategiji, a Hrvatsku u radnoj skupini predstavlja fizičar Matko Mužević koji radi u okviru Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNET-u u sektoru za umjetnu inteligenciju.

5 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari